Materiał Partnera

Jak wybrać odpowiedni przepływomierz?

Jak wybrać odpowiedni przepływomierz?

Najlepszym sposobem na uniknięcie nadmiernych kosztów w trakcie eksploatacji przepływomierzy jest ich odpowiedni dobór. Ze względu na ich dużą ilość i różnorodność na rynku, właściwy wybór jest bardzo utrudniony. Najczęstszym kryterium doboru jest zwykle cena urządzenia oraz specyfikacje parametryczne.  Część użytkowników poszukuje jednak bardziej skutecznych sposobów przeszukiwania oferty rynkowej. W jaki sposób dokonać dobrego wyboru przepływomierza?

Pomiary przepływu i rodzaje przepływomierzy

Kluczowym elementem, decydującym o poprawnym funkcjonowaniu procesów w przemyśle produkcyjnym jest precyzyjny pomiar przepływu różnych mediów. To nic innego jak obliczenie ilości przepływającej przez kanał czy rurę cieczy lub gazu. Przepływomierz zatem to urządzenie pomiarowe, które służy do ilościowego określenia tempa/prędkości przepływu medium w kanale, rurze.
Obecnie do najbardziej rozpowszechnionych technologii konstrukcji czujników wykorzystywanych w różnych przepływomierzach dostępnych na rynku należą: czujniki zwężkowe (ryzy, zwężki Venturiego, dysze), czujniki wyporowe (owalne zębatki, czujniki precesyjne, czujniki rotacyjne oraz membrany), czujniki Coriolisa, czujniki elektromagnetyczne, czujniki rozproszenia termicznego, czujniki ultradźwiękowe, czujniki wirowe, turbinki. Większość przepływomierzy korzysta z technologii pomiaru różnicy ciśnień w układach zwężkowych.

Dobór przepływomierzy

Wybór najlepszego przepływomierza do konkretnych aplikacji przemysłowych jest ogromnym wyzwaniem, gdyż powinny być tu dobierane tylko czujniki i mierniki przepływu określonego typu. Nowoczesnym kryterium wyboru jest metodologia zwana best-in-class (najlepszy w swojej klasie), której podstawę stanowi określenie wymagań i celów stawianych urządzeniom pomiarowym przez aplikację. Kolejny krok to zdefiniowanie istotnych parametrów układu: wymiaru rur, charakterystyka medium: ciecz, gaz, para, itp.). Dokładne zidentyfikowanie tych czynników jest podstawą doboru odpowiedniego typu czujnika i urządzenia pomiarowego. Dalszym etapem jest zrozumienie zasad działania przepływomierzy konkretnych typów, by optymalnie wykorzystać ich zalety. Dzięki temu ogranicza się do minimum zjawiska niekorzystne. Warto przeanalizować i porównać oferty przepływomierzy z uwzględnieniem czynników czysto ekonomicznych: cena zakupu, koszty instalacji, żywotność i koszty eksploatacji. Ostatni etap to podsumowanie analiz i weryfikacja oferty rynkowej różnych producentów, w celu wyboru optymalnego urządzenia pomiarowego, dostosowanego do konkretnej aplikacji.

Każda technologia pomiarowa przepływów i każdy przepływomierz ma swoje zalety i wady. Opierając się na szczegółowej analizie, odpowiednia metodologia wyboru zapewnia szybki wybór optymalnego urządzenia pomiarowego.

Opracowanie:
Gliwice, Toszecka 99
tel. 32 775 65 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz