Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy?

Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy?

Marzy ci się gorąca aromatyczna kawa? Zanim zdecydujesz się na zakup ekspresu, musisz przemyśleć kilka kwestii. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy głównie od twoich preferencji – tego, czy lubisz kawę z mlekiem, czy bez i tego, jak chcesz przygotowywać napój. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekspresów do kawy. Sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszy.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy przelewowe

Ten rodzaj urządzeń jest bardzo prosty w obsłudze. Aby zrobić kawę, wystarczy wsypać odpowiednią ilość proszku do pojemnika z filtrem. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku ekspres zaleje ją wrzątkiem i przesączy do dzbanka na dole. Taki sposób przygotowania powoduje, że w napoju jest więcej kofeiny, niż w przypadku użycia ekspresu ciśnieniowego.

Ekspres do kawy przelewowy jest dosyć tani, ma również możliwość jednorazowego przyrządzenia większej ilości napoju. Ponadto nadaje się on do przygotowania również naparów z ziół lub herbaty. Na jego korzyść wpływa także fakt, że płyta grzewcza znajdująca się pod dzbankiem długo utrzymuje gorącą temperaturę napoju. Urządzenia tego rodzaju nie są jednak bez wad. Przed skorzystaniem z ekspresu przelewowego musimy samodzielnie zmielić kawę, przez co proces przygotowania napoju jest długi i pracochłonny. Ponadto nie ma on funkcji przygotowania kawy z mlekiem, co dla niektórych może okazać się dużą wadą. Kawa przygotowana w ten sposób ma również niższą jakość niż w przypadku użycia ekspresu ciśnieniowego.

Kawiarki

Kawiarki są to najprostsze ekspresy niskociśnieniowe, które służą do przygotowania tradycyjnej włoskiej kawy. Składają się one z dzbanka, sitka na kawę oraz dolnego pojemnika. Przygotowanie napoju w kawiarce polega na wlaniu wody do dolnego pojemnika i wsypaniu kawy do sitka. Po złożeniu wszystkich trzech części urządzenie trzeba postawić na kuchence, aby woda mogła się zagotować. Tworzący się napar kawowy zbiera się w górnym zbiorniku.

Zaparzanie kawy tą metodą trwa jednak dosyć długo – od 5 do nawet 15 minut. Wadą kawiarek jest również to, że przygotowanie napoju jest dosyć pracochłonne. Za to urządzenia tego typu są stosunkowo tanie i nie muszą być konserwowane tak, jak ekspresy wysokociśnieniowe.

Ekspresy kolbowe

Ekspresy do kawy kolbowe będą najlepsze dla osób, które lubią brać czynny udział w rytuale przygotowywania kawy. Są one wyposażone w kolbę, w której znajduje się sitko, do którego wsypuje się określoną ilość kawy. Aby napój był dobry w smaku, trzeba ją następnie odpowiednio sprasować. Woda podgrzewana jest w bojlerze – jego pojemność z reguły nie przekracza pół litra. Gorąca woda pod ciśnieniem przechodzi przez kawę i spływa jako gotowy napój. Większość ekspresów tego typu jest również wyposażona w dysze spieniającą, która umożliwia przygotowanie cappuccino czy cafe latte.

Ekspresy do kawy tego typu są stosunkowo tanie, a w zależności od jednostki zaparzającej można w nich przygotować napój o różnej mocy. Wadą urządzenia jest jednak czasochłonne dbanie o jego czystość. Niektórym osobom z pewnością nie spodoba się również fakt, że przygotowanie kawy jest dosyć pracochłonne.

Ekspresy kapsułkowe

Do przygotowania kawy w ekspresach tego typu potrzebne są specjalne kapsułki. Przygotowanie napoju jest jednak bardzo proste. Aby to zrobić, wystarczy włożyć kapsułkę w odpowiednie miejsce, nacisnąć guzik i poczekać, aż gotowa kawa spłynie do filiżanki. Po przygotowaniu pojemnik ze zużytymi opakowaniami należy opróżnić. W niektórych ekspresach kapsułkowych jest wbudowany filtr na wodę, dzięki czemu smak kawy jest bardziej intensywny, a w urządzeniu wolniej gromadzi się osad z kamienia. Możesz wybrać również model z regulacją mocy i rozmiaru kawy oraz funkcją automatycznego czyszczenia.

Ekspres do kawy na kapsułki jest jednym z tańszych urządzeń, które służą do przygotowywania tego napoju. Ponadto łatwo go konserwować. Dużą zaletą jest również różnorodność smaków kaw oraz mały rozmiar samego urządzenia. Na niekorzyść ekspresu tego typu wpływa jednak dość wysoka cena kawy w kapsułkach, gorszy smak napoju, niż w przypadku kawy ze świeżo zmielonych ziaren i nietrwałość.

Ekspresy z wbudowanym młynkiem

Są to urządzenia, za pomocą których najłatwiej przygotujesz smaczną i aromatyczną kawę. Mają one wbudowany młynek, który mieli ziarna bezpośrednio przed przygotowaniem napoju. Są one także wyposażone w system do spieniania mleka, dlatego przy ich pomocy można przyrządzić nie tylko espresso i kawę czarną, ale również cappuccino czy cafe latte. Ekspres do kawy z młynkiem ma również możliwość zmiany parametrów, takich jak stopień zmielenia ziaren, temperatura wody czy objętość kawy, dzięki czemu pozwalają na przygotowanie napoju według indywidualnych preferencji. Niektóre z modeli mają również opcję automatycznego czyszczenia oraz płukania po każdym procesie parzenia.

Zaletą ekspresów automatycznych jest przede wszystkim łatwość obsługi i wysoka jakość kawy. Podczas ich użycia należy jednak pamiętać o użyciu filtra do wody rekomendowanego przez producenta urządzenia. Zniechęcać może również wysoka cena, spore rozmiary ekspresu i konieczność wykonywania codziennych  czynności konserwacyjnych.

Dopiero projektujesz kuchnię? Możesz wybrać automatyczny ekspres do kawy do zabudowy. To rozwiązanie jest dużo droższe i trudniejsze w utrzymaniu, ale jego zaletą jest możliwość bezpośredniego podłączenia wody i oszczędność miejsca.


Jaki ekspres do kawy wybrać?

Jeśli jesteś fanem napoju, który smakuje tak, jak w twojej ulubionej kawiarni, wybierz ekspres automatyczny. To rozwiązanie będzie dobre również wtedy, gdy zależy ci na krótkim czasie przygotowania napoju. Z kolei dla smakoszy i osób, dla których proces przygotowania kawy jest tak samo ważny, jak sam napój, najlepszy będzie ekspres do kawy z kolbą. 

Wybierając ekspres ciśnieniowy, zwróć uwagę na system ogrzewania wody, najlepiej, by był to thermoblok. Gwarantuje on stabilność i niezmienność temperatury, co przekłada się na smak i aromat kawy. Jeśli jesteś zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań, możesz kupić ekspres sterowany smartfonem. Dzięki temu kawa będzie na ciebie czekać, zanim jeszcze wejdziesz do domu. Będziesz mógł również ustawić preferencje dla każdego z domowników.

Wybierając dobry ekspres do kawy, pamiętaj też o uzyskaniu informacji, jak należy go czyścić. W niektórych modelach może to  być kłopotliwe i czasochłonne. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno urządzenia z funkcją automatycznego czyszczenia.

Zależy ci na niewysokiej cenie? Najtaniej zapłacisz za kawiarki – około 40 zł. Ekspres kapsułkowy to wydatek od 250 do 700 zł. Z kolei ekspres kolbowy – 300-400 zł. Najdroższe są ekspresy ciśnieniowe automatyczne – ich cena wynosi od 1000 do nawet 8000 zł w zależności od dodatkowych funkcji.

Pamiętaj, że od tego, jaki ekspres wybierzesz, zależy rodzaj kawy, której będziesz używać do przygotowania napoju. Do ekspresu przelewowego idealna będzie kawa grubo mielona, kawiarki – średnio mielona a ekspres ciśnieniowy najlepiej poradzi sobie z kawą drobno mieloną.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz