Artykuł sponsorowany

Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe?

Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe?

Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku. Z jednej strony zapewnia on ochronę przed opadami i zimnem, z drugiej jest estetycznym dopełnieniem budynku i zarazem jego wizytówką. Od dobrze wybranego pokrycia zależy zarówno jego wygląd, jak i trwałość. Kiedy przez dziesiątki lat wielu z nas snuje marzenia o własnym uroczym domku jednorodzinnym, często wyobrażamy sobie czyściutkie białe elewacje i spadzisty dach pokryty czerwoną dachówką.

Śliczny domek z czerwonym dachem? Nie w każdym otoczeniu!

Obrazek domku z czerwonym dachem rodzi się w głowie już w czasach dzieciństwa i pozostaje z wieloma osobami aż do dorosłości. W realnym świecie jednak czerwone dachówki nie są już tak popularne, co łatwo zweryfikować, wybierając się na spacer po dowolnym osiedlu podmiejskim. Dlaczego tak jest? Nad spełnianie marzeń właściciele budynków przedkładają ich funkcjonalność, trwałość i optymalizację kosztów. Budując dom, można dziś wybierać pomiędzy różnymi materiałami, które mają odmienne właściwości. Najpopularniejsze obecnie pokrycia dachowe to:

  • blachy miedziane i tytanowo-cynkowe – lekkie, niezbyt drogie i stosunkowo łatwe do ułożenia na dachu,
  • blachodachówki wykonane z blach jak wyżej, dostępne w wielu kształtach – np. rombów, rybich łusek czy prostokątów,
  • dachówki ceramiczne – najcięższe i najdroższe, ale wyjątkowo piękne,
  • dachówki cementowe lekkie,
  • dachówki cementowe ciężkie,
  • papy,
  • gonty bitumiczne.

Cena, trwałość czy estetyka – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Jak zawsze w sytuacji, kiedy mamy do wyboru kilka możliwości, konieczne jest pójście na kompromis i zdecydowanie, na czym nam tak naprawdę zależy. Wybór pokrycia uzależniony jest też od samej konstrukcji dachu. Specjalizująca się w pracach dekarskich firma Wyczyński Jerzy. Zakład blacharsko-dekarsko-murarski może stać się doskonałym doradcą w tej dziedzinie.

Przykładowo można mieć swój wymarzony, piękny malowany domek z czerwonym dachem, ale dachówki ceramiczne nie przetrwają dłużej niż 50 lat. Jeśli budujemy dom dla kilku pokoleń i planujemy przekazać go w dobrym stanie swoim dzieciom, a później wnukom o wiele lepszym rozwiązaniem będą blachy tytanowo-cynkowe lub miedziane, których trwałość szacuje się nawet na 300 lat. Blachy stwarzają też możliwość tworzenia ciekawych aranżacji pokryć, jeśli zamiast arkuszy lub wstęg wybierzemy blachodachówki w wyszukanym kształcie. Dodatkowym atutem pokrycia z metalu jest możliwość proszkowego malowania elementów, dzięki czemu dach będzie miał taki kolor, jaki sobie wymarzyliśmy.

Jeżeli koniecznie na pokryciu dachu ma się znaleźć dachówka, a dostępne środki nie pozwalają na zakup kosztownej ceramiki, alternatywą dla niej jest cement. Dachówki cementowe są bardzo podobne do ceramicznych, ale znacznie tańsze. Niedrogie jest też wykorzystanie gontów bitumicznych czy pokrycie dachu papą, ale niestety wymaga ono systematycznego sezonowego smołowania w celu uszczelnienia zabezpieczającego przed wodą.

Przed wyborem materiału warto zapytać specjalistę dekarza o zdanie, aby nie okazało się, że wymarzone przez nas pokrycie jest nieodpowiednie dla konstrukcji dachu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz