Artykuł sponsorowany

Jak wybrać lodówkę? Zwróć uwagę na te funkcje

Jak wybrać lodówkę? Zwróć uwagę na te funkcje

Wybór lodówki nie należy to najprostszych – na rynku jest masa modeli oferujących różne funkcje, a ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jak wybrać lodówkę? Czym kierować się przy wyborze nowego sprzętu? Sprawdzamy i podpowiadamy.

  1. Rodzaje lodówek
  2. Klasa energetyczna lodówki i poziom hałasu
  3. Jak wybrać lodówkę? Dodatkowe funkcje

Rodzaje lodówek

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak wybrać lodówkę, na początku musimy przede wszystkim zdecydować się na rodzaj sprzętu.

Wybór między chłodziarką a chłodziarko-zamrażarką nie powinien nikomu sprawić problemu w dzisiejszych czasach – zdecydowana większość modeli lodówek wyposażona jest już docelowo w zamrażarkę, bez której trudno sobie wyobrazić współczesne gospodarstwo domowe. Zakup samej chłodziarki, bez dodatkowej osobnej komory na produkty mrożone, jest oczywiście możliwy, ale opłacalny tylko w przypadku, gdy bardzo zależy nam na oszczędności miejsca w mieszkaniu – możemy się zdecydować na taki krok na przykład, gdy mieszkamy w mikro-kawalerce. Ważna rzecz – zwróćcie uwagę, czy zamrażarka jest na górze, czy na dole lodówki. W drugim wariancie zamrażarki są zazwyczaj większe, ponadto sprzęt jest wygodniejszy do używania (bo częściej korzystamy z chłodziarki niż z zamrażalnika, gdy więc ta część jest wyżej, nie musimy się tak często schylać do niższych półek).

Lodówka jedno- lub dwudrzwiowa. Ta druga wersja nazywana jest także lodówką side by side – bywają nawet modele trzydrzwiowe. Tutaj wybór również w dużej mierze uzależniony jest od miejsca, które w mieszkaniu możemy przeznaczyć na taki sprzęt, ale także od naszego portfela, bo lodówki dwudrzwiowe z reguły kosztują znacznie więcej. Ponadto wielu ludziom po prostu niepotrzebna jest tak duża lodówka, bo np. duże zakupy robią regularnie co tydzień i jednodrzwiowy sprzęt w pełni zaspokaja ich potrzeby. Z drugiej strony wieloosobowe rodziny będą potrzebowały więcej miejsca. Sami najlepiej wiecie, jakie są wasze potrzeby w tym zakresie.

Lodówka w zabudowie lub wolnostojąca. To kluczowa decyzja, którą podejmujemy na etapie aranżacji i planowania całej kuchni. Zazwyczaj mamy jakąś wizję designu i kolorystyki tego pomieszczenia, chcemy więc, by także sprzęty AGD do tej wizji pasowały – wówczas decydujemy się na lodówkę w zabudowie, która jest jednak odpowiednio droższa i często mniejsza.

Klasa energetyczna lodówki i poziom hałasu

Zanim przejdziemy dalej, warto wspomnieć parę słów o jednym z najważniejszych parametrów, które świadczą o jakości lodówki – klasie energetycznej i poziomie emitowanego hałasu.

Nikt nie lubi dostawać wysokich rachunków za prąd, a pracująca 24 godziny na dobę lodówka jest jednym z głównych składników naszych opłat miesięcznych. Parametr klasy energetycznej lodówki oznaczany jest cyfrą od A do G, przy czym najbardziej pożądanym sprzętem będzie ten o klasie A++. Różnica między najlepszym a najgorszym sprzętem pod względem energooszczędności może wynosić nawet 50% rocznego zużycia prądu! Chociaż wiąże się to oczywiście z większą ceną sprzętu, warto przeliczyć sobie możliwe koszty utrzymania lodówki, bo może się okazać, że już po 2-3 latach inwestycja ta się zwróci.

Mało jest też rzeczy tak denerwujących, jak lodówka nieustannie oznajmiająca światu swoje istnienie, zamiast cichej pracy w tle. Poziom hałasu mierzony jest w decybelach. Tutaj lepiej nie robić kompromisów i zakupić sprzęt, który emituje poniżej 45 dB. Można też znaleźć na rynku i takie, które emitują poniżej 40 dB. 

Jak wybrać lodówkę? Dodatkowe funkcje

Dostępne na rynku modele lodówek posiadają multum funkcji, które zwykłego konsumenta mogą przyprawić o zawrót głowy. Poniżej przedstawiamy kilka funkcji dodatkowych, którymi warto szczególnie się zainteresować:

System No Frost – to bardzo przydatna funkcja, dzięki której w lodówce nie gromadzi się szron i lód, w związku z czym nie musimy jej regularnie odmrażać w celu zachowania jej funkcjonalności. Warto jednak pamiętać, że funkcja ta może przyczyniać się do wysuszania jedzenia trzymanego w lodówce, a w szczególności warzyw i owoców, dlatego te produkty należy trzymać wówczas w folii ochronnej.

System Multi-Airflow – to system w dużej mierze zapobiegający problemowi opisanemu powyżej w lodówkach z systemem No Frost. Multi-Airflow powoduje równomierny obieg powietrza w lodówce, dzięki czemu jedzenie się nie wysusza. To dość innowacyjne rozwiązanie i nie wszyscy producenci implementują je w swojej ofercie. Wśród oferty sprawdzonych producentów na pewno warto rozważyć zakup lodówki LG.

Kostkarka – bardzo przydatna funkcja, dzięki której lodówka wrzuci nam kostki lodu wprost do szklanki. Niektóre modele oferują też dystrybutor wody.

Alarm otwartych drzwi – nazwa funkcji mówi sama za siebie. Szczególnie przydatne w domach z małymi dziećmi, które lubią zostawić drzwi lodówki otwarte i w ten sposób doprowadzać do małej domowej katastrofy.

Soft close, czyli po prostu mechanizm cichego zamykania drzwi lodówki. Jeśli zdarzyło wam się przypadkiem nieco mocniej trzasnąć drzwiami, w efekcie czego produkty w środku poprzemieszczały się i zniszczyły, z pewnością docenicie to rozwiązanie.

Jak więc widać odpowiedź na pytanie: jak wybrać lodówkę, wcale nie musi być taki trudny, gdy dokładnie określimy swoje potrzeby. Pamiętajmy także, by nie oszczędzać na kosztach w kwestii energooszczędności i emisji hałasu. Dodatkowe funkcje mogą nas przekonać do zakupu konkretnego modelu, ale nie powinny być decydujące.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz