Artykuł sponsorowany

Jak wybrać kostkę brukową?

Jak wybrać kostkę brukową?

Kostka brukowa jest bodaj najpopularniejszym sposobem wykończenia ogrodu i wizualnej warstwy zewnętrza domu. To dlatego jej dobór może wpłynąć na całość odbioru posesji. Czym się więc kierować, aby nie popełnić błędu, którego konsekwencje mogą się ciągnąć przez lata – albo słono kosztować? Poniżej opisano kilka kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

To, co widać na pierwszy rzut oka, to zazwyczaj kolor kostki, jej kształt i ułożenie. Tymczasem podejmowanie decyzji w tej sprawie należy rozpocząć od ustalenia parametrów technicznych, od których zależy trwałość całego projektu. Jeżeli to właśnie jakość potraktujemy jako punkt wyjścia, może się okazać, że wachlarz innych opcji zawęża się na tyle, by nie przyprawiać nas już o ból głowy, jak to mogło początkowo się zdawać.

Jakość

Po pierwsze więc warto zaopatrzyć się w kostkę brukową produkowaną w zgodzie z normą europejską PN-EN 1338. Jeśli sprzedawca może zaprezentować nam odpowiedni certyfikat, mamy gwarancję, że wykorzystane do wytworzenia takiej kostki materiały cechują się odpowiednio niską nasiąkliwością (co ma bezpośrednie przełożenie na mrozoodporność), a także wysoką trwałością barwników. „Na oko” nie mamy szans ocenić jakości użytych kruszyw, a ewentualne wady produkcyjne wyjdą na jaw dopiero po jakimś czasie od ułożenia kostki.

Rozmiar

Od tego, w jakim miejscu ma ona się znaleźć, zależą z kolei jej wymiary: zarówno powierzchnia pojedynczego elementu, jak i jego grubość. Większe płytki teoretycznie są w stanie optycznie poszerzyć przestrzeń, jednak w przypadku wąskich, krętych ścieżek lepiej sprawdzi się kostka drobna, którą też łatwiej w takich miejscach układać (jest to również rozwiązanie tańsze niż docinanie kostek o większych wymiarach). Rozleglejsze obszary, jak np. podjazd czy taras, można pokryć większymi kostkami.

Ich grubość uzależniona jest zaś od rodzaju i natężenia ruchu przewidzianego w danym miejscu. Tam, gdzie założono ruch pieszy (ścieżki, alejki), wystarczy zastosować kostkę o grubości 3-4 cm. Drogi dojazdowe, podjazdy i parkingi wymagają grubości dwa razy większej (6-8 cm), w przeciwnym razie powierzchnia może się z czasem zacząć zapadać lub pękać.

Wygląd

Kolor, kształt i faktura kostki brukowej, a także jej ewentualne ułożenie we wzory, to też ważne kwestie, tutaj jednak mamy już znacznie większą dowolność, a pod uwagę możemy brać raczej dobre rady niż konkretne wymogi. Jedną z takich rad jest użycie ciemniejszego odcienia tam, gdzie rośnie ryzyko zabrudzenia kostki, czyli np. w okolicach grilla albo garażu.

Miejsce pod rzeczony grill albo stół czy donicę można też subtelnie zaznaczyć, stosując w nim nieco inny odcień kostki lub nawet geometryczne wzory. Te bardziej złożone nie powinny zawierać więcej niż trzy kolory, jeżeli chcemy uniknąć chaosu. – Lepiej też wyglądają na większych przestrzeniach – dodaje konsultant świadczącej usługi brukarskie firmy Arkadia z Konstancina. W węższych alejkach wystarczą zaledwie dwa odcienie, przy czym jeden jako dodatek, np. ciemniejsze obramowanie wypełnione jaśniejszą barwą. Zbyt wzorzyste czy kolorowe układy kostek nie będą zaś w ogóle dobrze wyglądać w ogrodzie, w którym zawsze przegrają z rabatami kwiatów czy nawet z miłym dla oka, starannie utrzymanym trawnikiem.

Rady

Na koniec warto przypomnieć, że kostka brukowa powstaje z mieszanki naturalnych surowców, dlatego poszczególne jej partie mogą różnić się odcieniami. Warto więc zaopatrzyć się w całą potrzebną ilość od razu, pozyskując materiał z jednej partii produkcyjnej. Dobrym pomysłem jest też zwrócenie się o ewentualną pomoc do projektanta czy nawet firmy, w której kupujemy kostkę brukową. Doświadczeni fachowcy na pewno skutecznie doradzą wybór zarówno rodzaju, jak i koloru czy ułożenia kostki tak, abyśmy byli zadowoleni z efektu przez długie lata. 

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz