Artykuł sponsorowany

Jak wybrać klocki hamulcowe do swojego samochodu?

Jak wybrać klocki hamulcowe do swojego samochodu?

Układ hamulcowy jest ważnym elementem każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy zarówno możliwość kierowania autem, jak i bezpieczeństwo na drodze. Podczas eksploatacji pojazdu jego podzespoły zużywają się i wymagają okresowej wymiany. Jednym z takich detali są klocki hamulcowe. Są one dostępne na rynku w wielu odmianach i standardach. Jak wybrać najlepsze do swojego samochodu?

Właściwości i warunki eksploatacji klocków hamulcowych

Chociaż klocki hamulcowe można znaleźć w każdym z samochodów, niewielu kierowców potrafi określić ich markę i model. Ten niewielki, ale bardzo istotny element trzeba wymieniać co 20-25 tys. km, jeśli pojazd jeździ głównie w mieście, oraz co 50 tys. km, gdy podróżujemy po autostradach. Stopień ich zużycia zależy od intensywności hamowania, a pierwszym sygnałem, który informuje o potrzebie wymiany detalu jest pisk hamulców. Nowe części zamienne tego typu oferują sklepy motoryzacyjne, do których zalicza się Auto-As Części samochodowe Andrzej Sienkiewicz

Zużywanie klocków hamulcowych wynika z ich budowy oraz tarcia, jakiemu ulegają podczas pracy. Ich powierzchnia jest pokryta specjalną mieszanką materiału o doskonałych własnościach ciernych. Choć dokładny skład jest tajemnicą producentów, wiadomo, że wykonuje się ją z waty stalowej, opiłków metalu i różnych dodatków. Właściwości okładziny pozwalają jej znosić wysokie temperatury, które podczas tarcia przekraczają 1000°C. Gorszej jakości produkty w takich sytuacjach ulegają metalizacji na powierzchni i są mniej skuteczne podczas hamowania. Dlatego wybór odpowiedniego typu klocków jest ważny dla ich skuteczności i długiego czasu użytkowania.

Rodzaje klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe to bogata i urozmaicona kategoria produktów, które można podzielić na kilka typów. Podstawą klasyfikacji są materiały, z których został wykonany ten podzespół. Wyróżnia się materiały:

  • półmetaliczne, w skład których wchodzi 50% wełny stalowej, metali kolorowych oraz proszku żelaza,
  • NAO, które nie zawierają dodatku stali i innych twardych materiałów ciernych,
  • o niskiej zawartości stali (low steel), w skład których wchodzi 30% składników stalopochodnych,
  • hybrydowe NAO i low steel, do których zaliczają się klocki ceramiczne, stosowane głównie w samochodach sportowych i premium.

Poszczególne typy różnią się między sobą stabilnością termiczną, właściwościami akustycznymi i charakterystyką zużycia. Najtrwalsze są modele ceramiczne, najbardziej komfortowe akustycznie – modele półmetaliczne.

Jak dobrać klocki do swojego auta?

Wymiana klocków hamulcowych wymaga znajomości ich modelu. Te części zamienne sprzedawane są w parach – na przednią lub tylną oś samochodu. Nie jest to jeszcze informacja, która wystarczy do dokonania zakupu.

Poszczególne modele pojazdów mogą różnić się także typem hamulców, a więc wymagają też innych części zamiennych. Aby prawidłowo dopasować części do swojego auta, można sprawdzić numer VIN, pod którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje techniczne. Inną metodą może być zapoznanie się z informacją producenta klocków, który zazwyczaj zamieszcza listę aut, do których są one przeznaczone. Dokonując zakupu w bogato wyposażonym, profesjonalnym sklepie motoryzacyjnym, można też skorzystać z katalogu, w którym umieszczane są informacje na temat klocków pasujących do konkretnej marki i modelu pojazdu.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz