Jak wybrać drzwi wewnętrzne do salonu?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do salonu?

Drzwi wewnętrzne to jeden z tych szczególnych elementów wyposażenia wnętrza, których funkcjonalność i estetyka istotnie wpływają na ogólny odbiór mieszkania czy domu. I choć na pozór nie rzucają się w oczy, drzwi te pełnią ważną funkcję: z jednej strony wyznaczają granicę danego pomieszczenia, z drugiej zaś są furtką do kolejnej przestrzeni. Dobrze wybrane drzwi wewnętrzne podkreślą urodę wnętrza i stworzą jego odpowiedni klimat. Jak wybrać te do salonu?

Wybór drzwi do wystroju wnętrza

Salon jest swego rodzaju wizytówką każdego domu: to najbardziej reprezentacyjne miejsce, w którym przyjmiemy gości, zorganizujemy przyjęcie czy po prostu spędzimy miło dzień. By tak się jednak stało, potrzebne jest miłe dla oka i spójne wizualnie otoczenie. Powstaje ono na etapie aranżacji wnętrza. Podczas projektowania wyglądu naszego domu dobieramy do poszczególnych pomieszczeń różne elementy wyposażenia: rodzaj i kolor pokrycia posadzki (np. panele podłogowe w kolorze dąb), kolory ścian, typ i kolor listew przypodłogowych, rodzaje gniazdek i włączników elektrycznych, typ oświetlenia, a w dalszej perspektywie – meble, dodatki tekstylne, dekoracje etc. To podczas projektowania wnętrza wybieramy też drzwi wewnętrze, których wygląd i charakter będziemy musieli potem dopasować do stylistyki lokalu. Czym się kierować?

Wybór kolorystyki drzwi do salonu

Patrzmy na rodzaje i kolory materiałów wykończeniowych i wybierzmy drzwi albo na zasadzie kontrastu do podłogi, za to w zgodzie z listwami, cokołami itp. akcesoriami, albo zbliżmy je tonowo do koloru materiału podłogowego, za to w kontrze kolorystycznej do listew. Pamiętajmy też, że nie powinniśmy próbować trafić z kolorem drzwi w kolor podłogi: będzie to w zasadzie niemożliwe, ale też stworzylibyśmy w ten sposób niemiłe wrażenie wchodzenia podłogi na ściany pomieszczenia. Kolor drzwi wewnętrznych powinien być przynajmniej dwa tony jaśniejszy od koloru materiałów położonych na podłodze, wtedy i będzie spójny z resztą wystroju, i będzie też nieco się odcinać się wizualnie od powierzchni podłogi.

Wybór stylu drzwi pokojowych

Dalej – spójrzmy na całokształt stylistyki domu/mieszkania, pomoże on wskazać nam sposób wykończenia drzwi pokojowych. Jeżeli decydujemy się na aranżację wnętrza w jednym z wykończeń w stylu retro, np. shabby chic, w stylu rustykalnym, prowansalskim, pałacowym, kamienicznym czy boho, to bez obaw wybierzmy drzwi frezowane. Aranżacje o charakterze nowoczesnym czy nieco oszczędnym w ekspresji to z kolei wybór drzwi wewnętrznych gładkich lub np. z niewielkim świetlikiem. Dopasujemy je do stylu skandynawskiego, stylu loftowego, minimalistycznego itp. Jeżeli podczas wyboru mamy wątpliwości, czy dany model będzie pasować do naszej koncepcji – możemy poprosić o pomoc w aranżacji wnętrza biuro projektowe.

Jaka ościeżnica do drzwi?

Na koniec naszych rozważań przyjrzyjmy się sposobowi osadzenia drzwi w ścianie, czyli ościeżnicy. Do wyboru mamy kilka oryginalnych rozwiązań. Najpopularniejszym obecnie typem jest ościeżnica regulowana, którą dostosujemy do grubości muru i z łatwością osadzimy na wykończonej w praktyce ścianie pomieszczenia. Spotkamy ją w dwóch wersjach: tradycyjnej przylgowej, gdzie skrzydło drzwi ma zakładkę stopującą jego ruch, zaś zawiasy są widoczne oraz ościeżnicy bezprzylgowej – z zawiasami wpuszczonymi w skrzydło, dzięki czemu licuje się ono z opaską ościeżnicy. Dla niezdecydowanych polecamy zaś drzwi z odwrotną przylgą – znajduje się ona od strony zawiasu i stabilizuje drzwi od wnętrza pomieszczenia, dzięki czemu z korytarza takie drzwi wyglądają na bezprzylgowe.

Ciekawym designersko pomysłem wreszcie jest montaż ościeżnicy w ścianie tak, by pozostała ona niewidoczna. Drzwi z ukrytą ościeżnicą są świetnym wyborem dla miłośników prostoty w projekcie, bo skrzydło licuje się tu bezpośrednio ze ścianą. Po dobraniu kolorów drzwi do ściany lub pokryciu ich tapetą mamy więc optyczne wrażenie, że drzwi znikają. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz