Materiał Partnera

Jak wybrać drut zbrojeniowy dobrej jakości? – budownictwo jednorodzinne

Jak wybrać drut zbrojeniowy dobrej jakości? – budownictwo jednorodzinne

Konstrukcje domów jednorodzinnych, w dużej mierze opierają się o takie materiały budulcowe, jak beton oraz drut zbrojeniowy. Lista wyrobów, które zostaną ujęte w opracowaniu projektowym, zakłada zatem rodzaj koniecznego do zakupu drutu, jego długość, a także ilość. Pamiętać przy tym powinno się o tym, aby nie tylko projekt uwzględniał ogólne zestawienie zapotrzebowanie na stal, ale także podział jej na poszczególne konstrukcje.

Jakie druty są najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym?

W budownictwie jednorodzinnym, najczęściej stosuje się kilka rodzajów drutów zbrojeniowych, które niekiedy zamawiane są przez różne firmy od ich producentów/dystrybutorów, które tworzą z nich całe siatki do wylewek. Warto przy tym wiedzieć, że obecnie najczęściej korzysta się z takich wyrobów, jak: pręty gładkie ze stali klasy A-0, gatunku St0, St0S; pręty gładkie ze stali klasy A-I, gatunku St3 lub St3S; pręty żebrowane ze stali klasy A-II, gatunku 18G2; pręty żebrowane ze stali klasy A-III, gatunku 34GS. Warto przy tym jednak wiedzieć, że najlepszą jakość proporcjonalną do niskiej ceny, mają pręty gładkie klasy A-I, a także pręty żebrowane klasy A-II. To one są dzisiaj najczęściej stosowane. Przy ich zamawianiu, warto jednak dokładnie określić ich grubość średnicy, a także wszystkie parametry użytkowe. Istotne jest także dobranie odpowiedniej długości, co dyktują założenia projektowe. Tu należy też pamiętać o standardach transportowych. Druty zbrojeniowe do około 6 metrów, z powodzeniem można transportować ciężarówkami, te powyżej 6 metrów specjalnymi naczepami. Jeśli inwestycja wymaga zastosowania prętów dłuższych, niż 12 metrów – co jest rzadkością w budownictwie jednorodzinnym – przewóz należy przeprowadzić z użyciem przyczep dłużycowych.


Składowanie prętów na budowie

Pręty najczęściej składowane są na specjalnych drewnianych podestach i są zakrywane foliami, zabezpieczającymi przez warunkami atmosferycznymi, a także przed kradzieżą (folie są specjalnie mocowane do różnych słupków i do ziemi).  

Cena drutów zbrojeniowych

Cena drutów zbrojeniowych zależy przede wszystkim od jakości stali, wymiarów produktu, a także od sposobu ich transportowania. Dla przykładu pręty żebrowane nie powinny być droższe, niż 3000 złotych za tonę. Druty zbrojeniowe są znacznie tańsze, a najbardziej cenne okazują się wcześniej przygotowane – ułatwiające proces budowalny – szkielety i siatki.

Dystrybutorzy drutów zbrojeniowych

Na rynku polskim działa wielu dostawców drutów zbrojeniowych, którzy w związku z olbrzymim popytem nie stanowią dla siebie znacznej konkurencji. Warto jednak na dystrybutora wybierać firmy, gwarantujące różnego rodzaju wyroby, o odmiennych parametrach technicznych i jakości. Szeroką ofertą wyróżnia się zatem między innymi firma Sławex 2 PPHU Błażeja Szkulika, która działa w miejscowości Wysoka. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz