Artykuł sponsorowany

Jak wybrać drewno na opał?

Jak wybrać drewno na opał?

Drewno na opał (nazywane także kominkowym) zawsze musi posiadać pewne parametry takie, jak m.in. odpowiednia twardość, suchość i gęstość. Powinny one być także odpowiednio przycięte — najlepiej do długości 20-30 cm. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze drewna na opał? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Suche czy mokre drewno?

Tak jak wspomnieliśmy już o tym, najważniejszym kryterium doboru drewna na opał są jego odpowiednie parametry, do których zaliczamy: łupliwość, gęstość, zawartość kory, twardość, stopień wysuszenia oraz szybkość przesychania. To one mają określony wpływ na płomień, ilość oddawanego ciepła oraz współtowarzyszącego dymu. Pierwsza zasada odnośnie tych parametrów mówi, że im większa suchość drewna, tym jest ono twardsze, a im jest ono twardsze, tym jest ono bardziej kaloryczne. Efekt? Większa ilość oddawanego ciepła.

Co jeszcze cechuje suche drewno, takie jakie można zakupić w wysokiej jakości w firmie Drewland z Suchej? Otóż, płomień w tym przypadku jest mniejszy, ale pali się dłużej w porównaniu do mokrego drewna, więc tak naprawdę suchy wariant jest znacznie bardziej ekonomiczny, pomimo iż jego ceny są wyższe. Jest jeszcze jedna wada mokrego drewna. Otóż, jego wartość opałowa jest dość mała ze względu na konieczność zużycia dużej ilości energii cieplnej na odparowanie wilgoci. Co więcej, niedostatecznie wysuszone drewno na opał oznacza także większe dymienie się i większe trudności w jego rozpaleniu, a co za tym idzie w problemy z utrzymaniem jego właściwej temperatury.



Twarde czy miękkie drewno?

Pozostaje także kwestia kaloryczności, czyli inaczej mówiąc wydajności drewna kominkowego. Zasada mówi, że kaloryczność jest uzależniona bezpośrednio od gęstości, jaką materiał ma zaraz po wysuszeniu. Twarde drewno charakteryzuje także nieduży, ale za to wolno spalający się płomień, który jednocześnie oddaje większą ilość ciepła. To wszystko sprawia, że twarde drewno jest także nieco bardziej ekonomiczne w porównaniu do miękkiego, a także bardziej praktyczne ze względu na mniejszą ilość zajmowanego miejsca.

Kwestia łupliwości, kory i zdolności przesychania drewna

Jeśli chodzi o łupliwość, to ma ona znaczenie tylko wtedy, gdy to my mamy je samodzielnie porąbać, ponieważ rąbanie na własną rękę np. buku czy brzozy (drewna o większej łupliwości) jest znacznie mniej uciążliwe niż rozłupywanie drewna dębowego lub np. grabowego, które mają niższą łupliwość. To, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze drewna na opał, to także kora. Drewno z jej dużą ilością niestety ma niższą wartość opałową (czasami nawet 3-krotnie).

Ostatnim parametrem, jaki ma znaczenie w kontekście wyboru najlepszego drewna kominkowego, jest zdolność jego przesychania i mowa jest o chwili, gdy jest ono świeżo ścięte, ponieważ to od tej cechy zależy, po jakim czasie sezonowania drewno będzie już gotowe do zastosowania w ramach opału. Na stopień zdolności przesychania ma wpływ zarówno ilość zawartej wody, jak i dana struktura drewna.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz