Materiał Partnera

Jak wybrać dobry zgarniacz do oczyszczalni?

Jak wybrać dobry zgarniacz do oczyszczalni?

Efektywność oczyszczalni zależy od zaawansowania technologicznego sprzętu oraz jego niezawodności. Producenci dążą do tego, by montaż był bezproblemowy, pobór mocy niewielki, a obsługa nieskomplikowana. Choć niektóre cechy dobrych zgarniaczy będą wspólne dla wszystkich rodzajów, różne osadniki wymagają zastosowania odmiennej technologii, a co za tym idzie, innych rozwiązań.

 

Cechy dobrych zgarniaczy niezależnie od modelu

Poszczególne rodzaje zgarniaczy stosuje się w komunalnych i przemysłowych oczyszczalniach ścieków, a także w zakładach uzdatniania wody. O ich wysokiej jakości może świadczyć kilka cech, które przeważnie są wspólne niezależnie od rodzaju i modelu. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej, co zapobiega zniszczeniom. Mniejsze wykorzystanie części ruchomych zaniża możliwość wystąpienia awarii. Umieszczenie energooszczędnego napędu elektrycznego w koronie osadnika pozwala na optymalizację kosztów.

Ekspert z firmy MD-Enterprise Polska w Bytomiu dodaje: Do dobrych modeli z pewnością można zaliczyć takie, które łatwo się montuje i nie wymagają skomplikowanej obsługi, bez problemu się adaptują, a także  mają niewielkie koszty obsługi i serwisu.


Zgarniacze radialne i powierzchniowe

Do osadników radialnych przystosowane są zgarniacze radialne. Umożliwiają one zgarnianie i transport osadu dennego i powierzchniowego, który gromadzi się w osadnikach. Zastosowanie systemu napędowego z wieńcem obrotowym pozwala wyeliminować pomost jezdny. Zamontowane urządzenie nie potrzebuje dodatkowej adaptacji. W ten sposób można uzyskać niezawodność idącą w parze z niskimi kosztami. Do usuwania kożucha z powierzchni osadnika służy zgarniacz powierzchniowy, który można adaptować do różnego rodzaju osadników. Umożliwia on zbieranie osadu z całej powierzchni lub tylko z wybranej części. Stosuje się go m.in. w piaskownikach, osadnikach wstępnych i wtórnych, a także we flotacji. Może być napędzany silnikiem elektrycznym lub agregatem hydraulicznym.

 

Zgarniacze denne

W oczyszczalniach zawierających osadniki prostokątne z dnem płaskim lub ze spadkiem stosuje się zgarniacze denne. Wybrane modele mogą pracować także w miejscach, gdzie konwencjonalne konstrukcje nie mają zastosowania, np. w osadnikach wielopoziomowych lub z pakietami wielostrumieniowymi. W przypadku zastosowania siłownika hydraulicznego nie trzeba zaczepiać w nim dodatkowych łańcuchów lub lin do poruszania. Położenie siłownika po obu stronach sprawia, że zgarniacz może pracować zarówno z napędem pchanym, jak i ciągniętym.

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz