Jak wybrać dobry nebulizator?

Jak wybrać dobry nebulizator?

Urządzenie, które warto mieć w domu. Pomaga zarówno na infekcje układu oddechowego, jak i inne schorzenia. Jest często nieodłącznym elementem domowego leczenia szczególnie u najmłodszych pacjentów. Nebulizator, bo o nim mowa służy przeprowadzaniu inhalacji. Używa się go zamiennie z inhalatorami. Jak działa ten popularny sprzęt? Czemu służy zabieg nebulizacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku. Z nami wybierzesz najlepszy model rozpylacza.

Strony www Strony www

Na czym polega nebulizacja?

Choć jest popularny przede wszystkim wśród rodziców z dziećmi, to również dorośli doceniają jego zdrowotne korzyści. Jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Nebulizacja to popularny rodzaj leczenia inhalacyjnego, które może być przeprowadzane zarówno przez profesjonalnych lekarzy, jak i w domowych warunkach przez laików.

Samo stosowanie nebulizatora nie jest skomplikowane i wiąże się z jedną główną zaletą –  przyjmowanie leków w formie wziewnej to mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów, które charakteryzują nierzadko preparaty doustne. Poza tym sama nebulizacja polega na podaniu medykamentu w formie aerozolu lub mgiełki, który dostaje się bezpośrednio do dróg oddechowych pacjenta (w zależności od rozmiarów, wdychane cząsteczki mogą dotrzeć do różnych obszarów zmienionych chorobowo).

Kiedy należy zastosować nebulizator? 

Urządzenie do inhalacji sprawdza się u pacjentów cierpiących na następujące schorzenia:

  • infekcje dróg oddechowych;
  • mukowiscydozę,
  • astmę,
  • POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • dokuczliwy kaszel,
  • niedrożny nos,
  • zapalenie gardła lub krtani,
  • rozedmę płuc.

Wiesz już, do czego służy nebulizator dla dziecka i dla dorosłych. Czas więc przekonać się, jakie leki do nebulizacji można zastosować. Okazuje się, że za ich pośrednictwem można podawać wszelkie substancje przeznaczone do zażywania w postaci aerozolu. Najczęściej przy inhalacji stosuje się: sterydy, antybiotyki oraz leki przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela, wykrztuśne czy mukolityczne. Wśród naturalnych składników znajdziemy zaś sól fizjologiczną, solanki inhalacyjne czy olejki (inne niż eteryczne, które mogą alergizować i podrażniać drogi oddechowe). 

inhalacja nebulizatorem

Nebulizator a inhalator

Zastanawiasz się, co wybrać – inhalator czy nebulizator? Na początku warto zaznaczyć, że są to dwa zupełnie różne urządzenia, mimo że funkcjonują na podobnej zasadzie. Ich działanie polega na wytworzeniu mgiełki, którą pacjent wdycha, aby dostarczyć lek do dróg oddechowych.

Nebulizacja stanowi jednak specyficzny rodzaj inhalacji. Do jej wykonania potrzebujemy aparatu z pojemnikiem na lek. Największa różnica między urządzeniami jest więc taka, że nie każdy inhalator ma pojemnik, a nebulizator już tak. Poza tym nie wszystkie preparaty mogą być w omawianym sprzęcie wykorzystywane, ponieważ struktura medykamentu ulega znacznym zmianom.

Choć wydaje się, że inhalatory są dużo bardziej uniwersalne – można za ich pośrednictwem stosować wiele różnych leków i substancji, to również zalety nebulizatorów są znaczące. Zazwyczaj w swoich zestawach zawierają wiele dodatkowych akcesoriów i są stosunkowo ciche. Dodatkowo urządzenie do nebulizacji posiada wiele różnych funkcji, jest zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze i nie wymaga zewnętrznego zasilania.    

Różnice pomiędzy aparatami dotyczą również sposobu użycia. W przypadku klasycznego inhalatora należy skoordynować wdech z rozpyleniem dawki leku. Inhalacja nebulizatorem nie wymaga takiego działania – tutaj wystarczy wyłącznie swobodne oddychanie. Stąd też bardzo łatwo można wysnuć wniosek, że nebulizacja jest szczególnie polecana w przypadku niemowląt.  

Ranking nebulizatorów, czyli jaki sprzęt wybrać?

Chcesz wspomóc terapię zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych? Zainwestuj w domowy nebulizator dla dorosłych i dzieci. Jednak najpierw sprawdź, na które parametry urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.

  1. Rodzaj nebulizatora (pneumatyczny, ultradźwiękowy, siateczkowy);
  2. Wskaźnik MMAD, czyli wielkość cząsteczek;
  3. Czas i tempo nebulizacji;
  4. Pojemność rezydualna (określa, ile leku pozostaje w nebulizatorze po zabiegu);
  5. Opinie na temat nebulizatora;
  6. Łatwość czyszczenia i konserwacji aparatu;
  7. Dodatkowe akcesoria (różne końcówki, ustniki oraz maska do nebulizatora);
  8. Badania na lekach;
  9. Pozostałe funkcje urządzenia (np. możliwość inhalacji za pomocą soli fizjologicznej);
  10. Wydajność sprężarki aparatu. 

Poza wymienionymi kryteriami oczywiście należy również wziąć pod uwagę łatwość obsługi, dostępne gwarancje, wygląd czy cenę nebulizatora. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko jakość samego sprzętu, ale również sposób wykonania zabiegu jest w przypadku nebulizacji wyjątkowo ważna. Musimy w tym czasie zadbać przede wszystkim o odpowiednią higienę. Świadomą decyzję o wyborze aparatu podejmiesz, jeśli sprawdzisz, jaki inhalator dla dziecka warto wybrać.  

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży