Materiał Partnera

Jak wybrać dobry magazyn do przechowywania towaru?

Jak wybrać dobry magazyn do przechowywania towaru?

Wiele firm magazynuje i składuje towary. Z tego właśnie powodu większość z nich decyduje się na wynajem profesjonalnego magazynu. Wynajem powierzchni magazynowej jest jednak dość dużym wydatkiem oraz wiąże się z podpisaniem umowy, powinien być więc bardzo dobrze przemyślany. Czym należy kierować się przy poszukiwaniu magazynu oraz w jaki sposób wybrać taki, który spełni nasze potrzeby?

Magazyn na teraz i na przyszłość

Najważniejszym elementem, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, jest wielkość magazynu. Powinna ona być dostosowana do naszych wymagań oraz ilości towarów, które planujemy składować w magazynie. Powinniśmy jednak uwzględnić fakt, że w przyszłości tych towarów może być więcej, tak więc do ich przechowywania potrzeba będzie większa powierzchnia. Nigdy nie powinniśmy wybierać zbyt małego magazynu, gdyż z pewnością będzie się to wiązało w przyszłości z koniecznością kolejnej przeprowadzki. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wynajem nieco większego magazynu od naszych aktualnych potrzeb, dzięki czemu będzie on mógł być z powiedzeniem wykorzystywany przez kilka najbliższych lat. Wynajmem takich magazynów zajmują się firmy logistyczne, takie jak na przykład przedsiębiorstwo logistyczno-transportowe Mark Spedition.

Infrastruktura

Bardzo ważnym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę osobiście oglądając magazyn, jest ocena stanu jego infrastruktury. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy nasze samochody nie będą miały problemu z dojazdem do magazynu, rozładunkiem towaru oraz jego załadunkiem. Najlepiej byłoby, aby sam magazyn posiadał korzystną lokalizację, nie był umieszczony zbyt na uboczu oraz nie sprawiał problemów z dojazdem. Rozważając kwestie infrastruktury funkcjonalnego magazynu, warto także wziąć pod uwagę tendencje w przyszłości. Jeśli np. do naszego magazynu przyjeżdżają tylko niewielkie samochody dostawcze, nie oznacza to, że w przyszłości nie przyjedzie duża dostawa TIRem. Dobrze byłoby więc, gdyby wybrany magazyn był dostępny zarówno dla mniejszych aut dostawczych, jak i dużych samochodów ciężarowych.

Obsługa magazynu

Jeśli jest to pierwszy magazyn, jaki wynajmujemy, musimy zastanowić się także nad kwestią jego obsługi. Może być ona bowiem wykonywana w ramach naszego przedsiębiorstwa, jak i przez zatrudnioną do tego celu niezależną firmę. Tylko od nas samych zależy, którą z tych opcji wybierzemy. Z pewnością szybszym i bardziej efektywnym wyjściem w wypadku, kiedy nie mamy wyspecjalizowanych pracowników w składowaniu towarów, będzie powierzenie tego zadania zewnętrznej firmie. Dzięki temu unikniemy typowych błędów i nasz magazyn już od pierwszego dnia będzie dobrze zorganizowany i funkcjonalny.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz