Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobry dom opieki dla seniora?

Jak wybrać dobry dom opieki dla seniora?

Wybór domu opieki dla bliskiej osoby to trudna decyzja, która wymaga gruntownego przemyślenia. Zadaniem rodziny jest znalezienie obiektu, który zapewni profesjonalną opiekę medyczną, poczucie bezpieczeństwa i kompleksową pomoc we wszystkich dziedzinach życia. Sprawdź, jakie wymogi powinien spełniać dom opieki, aby rodzina miała pewność, że oddała seniora w dobre ręce.

Ocena standardów domu opieki

Pandemia koronawirusa utrudnia głębokie badanie domów opieki i poznawanie ich działania od wewnątrz. Osobiste wycieczki do domów opieki są ograniczone lub po prostu zabronione, dlatego warto użyć wszelkich nieformalnych środków, aby zebrać pożądane informacje.
Im bliżej domu znajduje się placówka, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz mógł pójść na wizytę lub porozmawiać z personelem. Wybierając ośrodek dla seniorów, warto kierować się kryterium lokalizacji – bliskie usytuowanie ośrodka daje możliwość częstszych wizyt.

Miła atmosfera – opieka dla seniora

Nie warto oceniać domu opieki w oparciu o wygląd budynku, dziedzińców, przestrzeni wspólnych czy jednostek rehabilitacyjnych. Często zdarza się, że na wizytach wstępnych pokazywane są pokoje na krótkoterminowe turnusy rehabilitacyjne, które przynoszą więcej pieniędzy do domu opieki i są częściej remontowane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś zobaczyć pokoje przeznaczone do opieki długoterminowej. Sprawdź, czy pokoje są przytulne, czy też wyglądają jak sterylne sale szpitalne.

Bezpieczeństwo domu opieki

Dom seniora powinien być miejscem bezpiecznym i komfortowym dla pensjonariuszy, dlatego upewnij się, że meble i wyposażenie są w dobrym stanie technicznym. Zwróć uwagę na oznaki zużycia, które mogą stanowić zagrożenie dla seniora. Sprawdź też, czy korytarze są wyposażone w gaśnice, a pracownicy przeszkoleni na wypadek sytuacji awaryjnej.

Odpowiedni personel

Profesjonalny personel medyczny ma kluczowe znaczenie dla zdrowia ukochanej osoby. Pacjenci powinni pozostawać pod opieką lekarzy, pielęgniarek, dyplomowanych asystentów pielęgniarskich, fizjoterapeutów i specjalistów zajmujących się leczeniem ran.
Oprócz prowadzenia rozmów z kierownikami administracyjnymi placówki, warto poprosić o kontakt i rozmowę z pielęgniarkami, aby poznać ich umiejętności komunikacyjne i opiekuńcze.

Stały personel

Duża rotacja jest oczywistą oznaką problemów kadrowych i może świadczyć o niskim poziomie opieki medycznej. Najlepsze domy opieki, takie jak Dom Opieki Samarytanin, mają stałą kadrę  i charakteryzują się wysokim stopniem zatrzymania personelu. Większa ciągłość zatrudnienia oznacza także większy stopień zżycia z pensjonariuszami i możliwość wytworzenia więzi rodzinnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz