Materiał Partnera

Jak wybrać dobry autobus na wycieczkę szkolną?

Jak wybrać dobry autobus na wycieczkę szkolną?

Wybór dobrego autokaru na wycieczkę szkolną dla naszych pociech to bardzo odpowiedzialne zadanie. Autobus powinien bowiem zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Podróż musi być przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna. Przed samym wyjazdem warto zlecić odpowiednim służbom sprawdzenie autokaru pod kątem technicznym. Nie kieruj się ceną, tylko dokładnie sprawdź przewodnika i spisz umowę.  

Poznaj kryteria przesądzające o wyborze firmy transportowej, która dowiezie Twoje dziecko na wycieczkę szkolną. Poniżej umieszczamy najważniejsze z nich.   

 

Cena adekwatna do jakości świadczonych usług

Jeżeli zależy Ci na komfortowym i bezpiecznym przejeździe Twojego dziecka, dokonując wyboru firmy transportowej oferującej wynajem autobusów na wycieczkę szkolną, powinieneś najpierw sprawdzić ofertę różnych firm na rynku i porównać je ze sobą – twierdzi pracownik firmy przewozowej Usługi Transportowe Grzegorz Kopeć z Katowic. Cena ma bowiem przełożenie na jakość. Ta najniższa może nie gwarantować, że za kierownicą pojazdu zasiądzie doświadczony i wypoczęty kierowca, a autobus może nie być pozbawiony wad technicznych, być niewysprzątany, śmierdzący, bez klimatyzacji i nawiewu.

 

Zleć sprawdzenie autobusu przed wycieczką szkolną przez odpowiednie służby.

Do wyboru masz Inspektorat Transportu Drogowego lub Policję. Przed wycieczką nie tylko warto zażądać od przewoźnika okazania karty ostatniego badania technicznego autobusu, ale również zlecenie skontrolowania jego stanu technicznego przez powyższe służby. Sprawdzą, czy autobus na wycieczkę szkolną posiada całe obowiązkowe wyposażenie, oznakowanie i oświetlenie. Funkcjonariusz Policji w danym dniu wyjazdu autobusu zweryfikuje, czy kierowca prowadzący autobus jest trzeźwy oraz sprawdzi jego uprawnienia do kierowania pojazdem.

 

Przeprowadzana kontrola trwa zwykle od 15 minut do godziny i jest bezpłatna. Warto zgłosić taki wyjazd odpowiednim służbą z wyprzedzeniem. Dzięki temu można zniwelować ryzyko wypadku, do których z udziałem autokarów szkolnych dochodzi przede wszystkim z powodu niesprawnego autobusu i nietrzeźwości kierowcy lub jego przemęczenia.

Sprawdź autobus przez stronę rządową.

Warto pamiętać o tym, że działa rządowa strona www.bezpiecznyautobus.gov.pl, dzięki której można wygenerować bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Możesz przez nią sprawdzić, m.in. czy autobus posiada aktualne badania techniczne albo polisę OC.

 

Czas pracy kierowcy autobusu

Kierowca nie powinien być zaznajomiony z harmonogramem i programem wyjazdu w ostatniej chwili, ale z wyprzedzeniem. Musi znać trasę i obliczyć niezbędny czas przeznaczony na odpowiedni odpoczynek. Wypoczęty kierowca zwiększa bezpieczeństwo jazdy Twoich dzieci. Miej to na uwadze.  

Spisz umowę.

Przed wycieczką sporządź umowę cywilnoprawną z firmą transportową na wynajem autobusu. Ustal w niej np. kwestię wynagrodzenia i warunków, jakie ma spełniać autobus. 

 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz