Materiał Partnera

Jak wybrać dobrego doradcę podatkowego?

Jak wybrać dobrego doradcę podatkowego?

Doradca podatkowy udziela porad z zakresu prawa podatkowego płatnikom, inkasentom i podatnikom. Do jego zadań należy udzielanie informacji dotyczących aktualnych obowiązków podatkowych, sporządzanie opinii i deklaracji podatkowych oraz prowadzenie ksiąg podatkowych. Sprawia, że przedsiębiorcy nie muszą już martwić się kwestiami związanymi z opodatkowaniem ich działalności. Mogą też sporo zaoszczędzić.

Jaki powinien być dobry doradca podatkowy?

Dobry doradca podatkowy posiada kilka znaczących cech i umiejętności, którymi powinien się charakteryzować. Przede wszystkim musi mieć duże doświadczenie w optymalizacji kosztów podatkowych. Warto też sprawdzić, czy obejmuje ono branżę, w której działa nasza firma. Każdy rzetelny doradca podatkowy musi ponadto znać i rozumieć aktualne przepisy prawa podatkowego. Aby tak było, musi stale się doszkalać i pozyskiwać aktualne informacje w tym zakresie. Kolejna ważna sprawa, to zaufanie do doradcy podatkowego. Jego dyskrecję gwarantuje fakt, że zgodnie z prawem obowiązuje go konieczność zachowania tajemnicy zawodowej.

Jakiego doradcy podatkowego potrzebuje firma?

Przed wyborem odpowiedniego doradcy podatkowego, warto zadać sobie pytanie, jakich usług potrzebuje firma. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw doradca podatkowy nie tylko pomoże w optymalizacji podatków, ale również poprowadzi księgowość. Jeśli firma jest większa, warto zdecydować się na usługi biura rachunkowego, które w swojej ofercie posiada doradztwo podatkowe, księgowość oraz może udzielić porad prawnych.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Optimum s.c. Biuro rachunkowe i doradztwa ekonomicznego Grzegorz Prusak Maciej Ryś, z usług doradców podatkowych korzystają nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Dzieje się tak zwykle w sytuacjach, gdy zachodzą różnego rodzaju wątpliwości lub występują spory związane z deklaracjami albo zeznaniami podatkowymi. Wówczas doradca podatkowy jest w stanie rozwiązać sprawę tak, by klient uniknął niepotrzebnych wyjaśnień lub problemów, jakie mogą pojawić się w kontakcie z urzędami.

O co warto zapytać doradcę podatkowego?

Na pierwszym spotkaniu lub podczas rozmowy z wybranym doradcą podatkowym warto zadać mu kilka ważnych pytań. Należy zapytać o to, czy miał doświadczenie w branży, w której działa firma. Niezbędne jest także sprawdzenie, czy posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Dobry doradca podatkowy rozwiąże wątpliwości związane z prawem podatkowym, poprowadzi dokumentację i zoptymalizuje koszty w każdej firmie. Warto zatem wybrać doświadczonego i rzetelnego fachowca.


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz