Materiał Partnera

Jak wybrać dobrego architekta?

Jak wybrać dobrego architekta?

Wyzwanie budowy domu i konieczność zdecydowania się na architekta może być trudne. Duża liczba biur architektonicznych nie ułatwia wyboru. Niska ceny, liczne nagrody, czy może liczba gotowych projektów? A może dobre pierwsze wrażenie i poczucie nawiązania „nici porozumienia”? Które czynniki powinny być decydujące przy wyborze biura architektonicznego?

Dobry architekt, czyli jaki?

Kluczowymi argumentami przy wyborze architekta powinny być kompetencje i doświadczenie konkretnego człowieka, a nie prestiż samego biura. Duża liczba zdobytych nagród jest ważna, ale nie gwarantuje przecież funkcjonalności tworzonego domu. Warto zatem poświęcić trochę czasu i zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • znajomość przepisów prawnych – profesjonalni architekci muszą być na bieżąco architekci muszą być na bieżąco ze wszystkimi zmieniającymi się przepisami, aby zagwarantować wykonalność stworzonego przez siebie projektu,

  • doświadczenie w projektowaniu domów - łatwiej jest zaufać architektom, mającym na swoim koncie liczne projekty, niż tym bez doświadczenia. Oryginalny pomysł domu może się bowiem okazać nie do zrealizowania na etapie budowy,

  • znajomość lokalnego rynku – każdy obszar kraju odznacza się pewną specyfiką w zakresie budowy domów, w zależność np. od ukształtowania terenów. Warto wybrać architekta, który specjalizuje się w projektowaniu domów na danym obszarze,

  • opinie i terminowość wykonania projektów – w dobie intensywnego rozwoju internetu, można w łatwy sposób zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów na temat wybranego architekta. Wskazówką przy wyborze może być pozytywna opinia nie tylko o walorach estetycznych projektu, ale również o terminowości jego przygotowania i wprowadzenia ewentualnych poprawek.

  • cena projektu – nie powinna mieć ona głównego wpływu na wybór architekta. Przy koszcie całej budowy, warto zainwestować w dobry projekt, aby później uniknąć problemów z nadzorem budowalnym oraz wykonalnością samego projektu. Zbyt duże odstępstwa podyktowane wyborem najtańszego projektu, mogą  generować duże koszty w przyszłości. Warto wybrać architekta, który zaoferuje nam gwarancję niezmienności ceny, bez względu na późniejsze poprawki.

Pierwsze osiem sekund
Już po pierwszym spotkaniu możemy wyciągnąć wstępne wnioski, mówiące o naszej współpracy z architektem. Sposób komunikacji i przekazywania technicznych informacji, szczera rozmowa i chęć niesienia pomocy mogą wpłynąć na nasz wybór. Dobry architekt powinien dokładnie wysłuchać naszych potrzeb i oczekiwań, a dopiero potem sugerować określone rozwiązania. Narzucanie własnego zdania może sugerować trudności, które pojawią się przy dalszej współpracy. Czas zainwestowany w wybór architekta na pewno nie będzie czasem zmarnowanym. A korzyści ze współpracy będą odczuwalne przez długie lata.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz