Materiał Partnera

Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka z nadpobudliwością psychoruchową?

Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka z nadpobudliwością psychoruchową?

Dzieci cierpiące na ADHD często wyróżniają się wśród rówieśników i są izolowane przez nadopiekuńczych rodziców. Wymagają one nie tylko odpowiedniej, dobrze zbilansowanej diety, ale również większej uwagi opiekuna. Zdarza się, że rodzic martwi się, czy maluch będzie w stanie wysiedzieć w czasie zajęć. Jak rozpoznać ADHD u swojego dziecka i jakie cechy powinno mieć przedszkole, do którego zdecydujesz się je wysłać?

Objawy, które wymagają specjalnego podejścia

Nadpobudliwość psychoruchową rodzice mogą w łatwy sposób zaobserwować samodzielnie, gdyż wiąże się ona z typowymi i dobrze widocznymi objawami. Przed wysłaniem malucha do przedszkola, warto najpierw poobserwować, czy jego nadpobudliwe i chaotyczne zachowanie nie jest wynikiem choroby. Co może świadczyć o tym, że Twoje dziecko cierpi na ADHD? Przede wszystkim jest to znaczne rozproszenie uwagi – maluch nie potrafi skupić się na wykonywaniu jednej czynności. Dobrze widać to podczas zwykłej zabawy, kiedy dziecko w ciągu kilku minut nudzi się poszczególnymi czynnościami i przechodzi do kolejnych. Często z tego powodu dziecko nie potrafi zintegrować się z grupą i wspólnie bawić. Do tego dochodzi impulsywność, szczególnie w rozmowie. Dziecko czasem odpowiada przed zakończeniem wypowiadania pytania. Jest niecierpliwe i często nie udaje mu się przemyśleć wypowiadanych słów. Może wiązać się to z występowaniem konfliktów między rówieśnikami. Trzecim charakterystycznym objawem jest nadruchliwość. Maluch nie jest w stanie wysiedzieć w jednym miejscu dłużej niż kilka minut. Mimo tego, że jest zajęty jakąś czynnością, wierci się i często poszukuje dodatkowych źródeł rozładowania energii, przeszkadzając w zajęciach i zagadując kolegów.

Cechy dobrego przedszkola integracyjnego

Przedszkola integracyjne są najlepszym rozwiązaniem dla dziecka cierpiącego na ADHD. Zdarza się, że opiekunowie w klasycznych placówkach uznają malucha zwyczajnie za źle wychowane i niegrzecznego. Brak wiedzy z zakresu opieki nad dzieckiem z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej może być bardzo krzywdzący. Dobrze przedszkole integracyjne nie powinno spełniać 5 podstawowych zasad:

  1. Kształtowanie osobowości dziecka na podstawie naturalnej hierarchii wartości, ogólnie przyjętej w społeczeństwie.
  2. Nauka życzliwości, tolerancji i poszanowania godności każdego człowieka, bez względu na pochodzenie, kulturę czy też choroby fizyczne i psychiczne.
  3. Zachęcanie do samodzielności i rozwijania pasji oraz zainteresowań (w tym również nauka cierpliwości i skrupulatności w dążeniu do celu), dostosowane do możliwości każdego dziecka.
  4. Nauka działań prozdrowotnych oraz prospołecznych.
  5. Zapewnienie opieki psychologów, logopedów oraz terapeutów zajmujących się zespołem ADHD u dzieci.

Szczególnie polecanym miejscem jest warszawskie przedszkole integracyjne Tajemniczy Ogród, które posiada 3 stopnie edukacji – od żłobka aż do oddziału zerówkowego.

Opracowanie:
Warszawa, gen. Chłopickiego 17/19 lok. 12
tel. 602 704 119
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz