Materiał Partnera

Jak wybrać dobre meble do kuchni?

Jak wybrać dobre meble do kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wykonuje się najwięcej codziennych czynności. Często służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale też do ich spożywania czy realizowania różnych domowych prac. Dlatego powinna być odpowiednio wyposażona w funkcjonalne, trwałe i estetyczne meble. Jak należy je dobierać i czym powinny się charakteryzować zestawy kuchenne?

Kuchnia z podziałem na strefy

Funkcjonalność kuchni jest jej najważniejszą cechą, która przeważa nawet nad estetyką i kosztami wyposażenia. Jej znaczenie wynika z faktu, że jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, a wszystkie role, jakie ma pełnić, są realizowane w stosunkowo małej przestrzeni. Pomimo rozwoju nowoczesnego budownictwa wciąż jeszcze funkcjonują mieszkania w domach z wielkiej płyty, w których pomieszczenie kuchenne ma zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni. Zaplanowanie w nim praktycznego i kompletnego wyposażenia oraz jego wykonanie jest możliwe wyłączne dzięki meblom kuchennym na wymiar. W ich produkcji specjalizuje się firma Meblan z Białej Podlaskiej.

Podstawę aranżacji tego wnętrza stanowi wyznaczenie w nim pięciu stref: zapasów, przechowywania, przygotowywania, zmywania oraz gotowania i pieczenia. W każdej z nich powinny się znaleźć odpowiednie meble oraz sprzęty AGD. W małych kuchniach często jest konieczne połączenie dwóch stref – np. przechowywania i zapasów. Dopasowanie mebli do konkretnych funkcji jest jedną z ich najważniejszych cech.

Praktyczne rozwiązania dostosowane do potrzeb

Meble kuchenne produkowane na wymiar oraz gotowe zestawy różnią się wieloma elementami. W ofercie producentów, którzy wykonują pojedyncze szafki na zamówienie, można ich znaleźć nawet kilkadziesiąt wzorów. Takie urozmaicenie pozwala na stworzenie kompozycji idealnej pod względem potrzeb oraz dostępnej przestrzeni. Jest to również sposób na jej efektywne i ekonomiczne zagospodarowanie. Dzięki ciekawym rozwiązaniom technicznym można np. wykorzystać wąskie przestrzenie, narożniki czy wnęki. Można też zabudować małą kuchnię pod sufit, zapewniając znacznie więcej miejsca na naczynia czy produkty.

Wybierając dobre meble kuchenne, warto zwrócić na kilka cech, które mają duże znaczenie dla estetyki i funkcjonalności kuchni.

  • Materiały – nowoczesne meble są wykonywane z różnych materiałów, które decydują też o ich cenie. Najtańsze są meble z laminatu wykończone melaminą. Najdroższe, ale też najtrwalsze i najbardziej eleganckie – zestawy kuchenne z drewna. Jego gatunek ma wpływ na koszt wykonania oraz wygląd. W średniej klasie znajdują się też meble z płyty MDF z różnym wykończeniem powierzchni.
  • Wykonanie – jest bardzo istotne dla estetyki i trwałości mebli. Niestarannie naklejone folie czy niewłaściwie umocowane listwy brzegowe mogą się odklejać lub odrywać. Konsekwencją będą postępujące zniszczenia oraz nieestetyczny wygląd.
  • Akcesoria meblowe – od ich doboru zależy zarówno funkcjonalność mebli, jak i ich trwałość. Biorąc pod uwagę fakt, że szuflady czy szafki są otwierane tysiące razy w roku, wszystkie zawiasy, mechanizmy, gałki i prowadnice powinny być najwyższej jakości. Warto też zwrócić uwagę na sposób ich mocowania. Zbyt krótkie wkręty z pewnością szybko się obluzują.
  • Innowacyjne rozwiązania – jednym z atutów dobrych mebli kuchennych jest ich praktyczna organizacja wnętrz. Specjalne koszyki na butelki czy wkłady do szuflad ułatwiają segregowanie i przechowywanie rzeczy. Ciekawy rozwiązaniem są systemy samo zamykania, które znacznie ułatwiają korzystanie z szafek podczas zagniatania ciasta czy krojenia sałatek.
  • Estetyka i design – chociaż wygląd mebli ma drugorzędne znaczenie dla ich funkcjonalności, odpowiednia kolorystyka oraz wzornictwo w znacznym stopniu wpływają na klimat kuchni. W małych wnętrzach sprawdzą się jasne meble, które powiększą je optycznie. Natomiast intensywne kolory ożywią wnętrze, a żółty czy pomarańczowy – rozświetlą je i pobudzą apetyt.

Wybierając meble do kuchni, trzeba też zwrócić uwagę na to, aby zaspokajały określone potrzeby. Osoby, które lubią mieć wszystko pod ręką lub mieszkają daleko od sklepów, z pewnością potrzebują przestrzeni do przechowywania zapasów. Domownikom, którzy stołują się poza domem, a w kuchni przygotowują śniadania i parzą kawę, bardziej przyda się zestaw przeszklonych szafek na filiżanki oraz meble pod zabudowę do kuchenki mikrofalowej, piekarnika czy płyty indukcyjnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz