Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobre drzwi wejściowe do domu?

Jak wybrać dobre drzwi wejściowe do domu?

Zadaniem drzwi wejściowych jest przede wszystkim chronienie domu przed włamaniem, hałasami oraz utrata ciepła. Ponadto powinny dobrze się prezentować. Tak wyśrubowane wymagania powodują, że wybór jednego, konkretnego modelu jest zadaniem bardzo trudnym. Na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę?

Wymiary drzwi wejściowych

- Minimalne wymiary otworu drzwiowego po zamontowaniu w nim ościeżnicy powinny wynosić 200 centymetrów wysokości oraz 90 centymetrów szerokości – wyjaśnia przedstawiciel firmy SCMB Szczecin - W związku z tym sam otwór drzwiowy powinien być szerszy o co najmniej 12 centymetrów i wyższy o co najmniej 6 centymetrów. Wymiar drzwi powinien być optymalny – nie za mały, aby nie ograniczać swobody przechodzenia (szczególnie w momencie przenoszenia przedmiotów o znacznych gabarytach, np. mebli), ale i nie za duży, aby ograniczać stary ciepła. Jeśli zdecydujemy się na drzwi dwuskrzydłowe, powinniśmy pamiętać, że przynajmniej jedno skrzydło musi mieć wymiary podane powyżej.

Współczynnik przenikania ciepła

Od wartości współczynnika przenikania ciepła zależy, czy drzwi wejściowe będą skutecznie ograniczać ucieczkę energii cieplnej z wnętrza domu. O tym, czy wybrane przez nas drzwi są „ciepłe” przekonamy się sprawdzając parametr U w ich specyfikacji technicznej. Powszechnie przyjmuje się, że maksymalna warto U wynosi 2,6 W/m2K, ale im mniejszy jest ten parametr, tym lepiej. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ ciepłe drzwi wejściowe pozwalają znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu, a tym samym wpływają na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Warto pamiętać, że dane zawarte w specyfikacji to uśredniona wartość dla cały drzwi, a nie ich pojedynczych elementów, np. przeszklenia. Wartość U w dużej mierze zależy od rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane, przykładowo drzwi drewniane charakteryzują się współczynnikiem U na poziomie od 0,9 do 2,6.

Bezpieczeństwo

Wyróżnia się osiem klas odporności drzwi na włamanie. Najniższa z nich to RC1N, najwyższa – RC6. Oczywiście drzwi zewnętrze najwyższej klasy są najtrudniejsze do sforsowania dla włamywacza – do ich otwarcia potrzebnych będzie dużej mocy sprzęt oraz sporo czasu, drzwi najniższych klas można bardzo szybko otworzyć przy pomocy podstawowych narzędzi.

Izolacyjność akustyczna

Czyli krótko mówiąc zdolność drzwi do pochłaniania dźwięków o określonym natężeniu – im wyższa wartość decybeli podana w specyfikacji technicznej, tym mniej hałasów przedostanie się przez drzwi do wnętrza domu. Parametr ten ma duże znaczenie z perspektywy komfortu domowników.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz