Materiał Partnera

Jak wybrać dobrą kamerę samochodową?

Jak wybrać dobrą kamerę samochodową?

Kamery samochodowe od niedawna cieszą się dużą popularnością wśród kierowców. To dodatkowe zabezpieczenie w sytuacji, kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego i trzeba udowodnić brak winy poszkodowanego. Wybór odpowiedniego urządzenia wymaga poznania dostępnego asortymentu oraz oceny jego przydatności w konkretnych warunkach pracy. Na co warto zwracać uwagę?

Po co kierowcy kamera samochodowa?

Stłuczki, kolizje drogowe, poważne wypadki zdarzają się większości kierowców. Nawet ci bardzo doświadczeni i ostrożni narażeni są na brak rozwagi i nieprzestrzeganie przepisów przez innych uczestników ruchu. Gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, należne odszkodowanie jest jedynym sposobem na pokrycie strat. Towarzystwa ubezpieczeniowe, a także policjanci, którzy przyjeżdżają na miejsce wypadku, nie zawsze są w stanie ustalić przebieg zdarzenia. Szczególnie trudne jest to wówczas, gdy sprawca ucieka lub nie przyznaje się do winy, a brakuje bezpośrednich świadków zdarzenia. Słowo przeciwko słowu często bywa niewystarczające. Biorąc pod uwagę, że większość ubezpieczycieli niechętnie wypłaca odszkodowania w sytuacjach, gdy brak jednoznacznych dowodów, zapis kolizji zarejestrowany przez kamerę samochodową staje się mocnym, wiarygodnym dokumentem. Warto wiedzieć, że rejestrator wideo poza obrazem zapisuje parametry jazdy. Udokumentowana prędkość samochodu może zapobiec wystawieniu mandatu. Jednoznacznie potwierdzi zgodność jazdy kierowcy z przepisami, jeśli ten zechce się odwołać od decyzji funkcjonariuszy. Kamera zarejestruje również sprawców wandalizmu.

Kamerki samochodowe, które oferuje między innymi sklep Henryx.Pl, dostępne są w wielu odmianach. Zanim wybierze się tę właściwą, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Jakie cechy powinien mieć dobry rejestrator wideo?

Kamera samochodowa to w rzeczywistości urządzenie znacznie bardziej rozbudowane pod względem funkcji. Stąd też często zamiennie określa się je jako rejestrator wideo. Wynika to z faktu, że stanowi ono połączenie klasycznej kamerki oraz podzespołu do nagrywania obrazu, który w założeniu ma stanowić materiał dowodowy. Bez rejestratora sama kamerka nie spełniłaby swojego zadania i była jedynie bezwartościowym gadżetem. A jakie cechy ma dobry rejestrator?

  • Kąt nagrywania powinien obejmować dwa pasy jezdni. Im jest on szerszy, tym lepszy zapewni materiał.
  • Rozdzielczość obrazu. Film nagrany w jakości HD umożliwia rozpoznanie twarzy, odczytanie tablicy rejestracyjnej, a także rozpoznanie różnych drobnych szczegółów.
  • Pojemność pamięci – jest ona związana z jakością filmów. Im większa rozdzielczość, tym większe pliki wideo. Mała pojemność pamięci ograniczy czas nagrania.
  • Pamięć zewnętrzna MicroSD. Możliwość dołączenia karty pamięci pozwala na zwiększenie dostępnego limitu miejsca i nagrywanie dłuższych filmów.
  • Dodatkowe funkcje – zalicza się do nich GPS, który umożliwia rejestrowanie prędkości samochodu, a także diody podczerwieni i funkcja automatycznego startu nagrywania po wykryciu ruchu. Ta ostatnia bywa przydatna, gdy do zdarzenia dojdzie na parkingu, podczas nieobecności kierowcy.

Kupując kamerę samochodową, warto też zwrócić uwagę na posiadane przez nią złącza. Za pomocą USB można zrzucić nagrany materiał na komputer, a dzięki wejściu HDMI możliwe jest przeglądanie nagrań na ekranie telewizora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz