Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobrą farbę do malowania ścian?

Jak wybrać dobrą farbę do malowania ścian?

Malowanie ścian jest jedną z najważniejszych czynności przeprowadzanych podczas gruntownego remontu lub w celu odświeżenia wnętrz. Podczas wyboru najczęściej kierujemy się kolorem, pasującym do stylu pomieszczenia. Jednak wybór farby nie ogranicza się tylko do kolorystyki, gdyż podczas zakupu musimy podjąć decyzję o jej właściwościach, rodzaju i przeznaczeniu.

Rodzaje farb

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb i nie chodzi tu tylko o ich kolor czy firmę. Główne kryterium podziału polega na rozróżnienia farb wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku ścian w mieszkaniu mamy do wyboru farby, które różnią się konsystencją, stopniem ścieralności, napigmentowaniem oraz sposobem nakładania. Wyróżnić tu można najpopularniejsze rodzaje, z którymi spotkamy się w sklepie:

  • farby akrylowe,
  • farby winylowe,
  • farby ceramiczne,
  • farby akrylowo – lateksowe.

Należy zaznaczyć, że nie każdy rodzaj w sposób uniwersalny sprawdzi się w pomieszczeniach. Farby winylowe na przykład nie są polecane do pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak łazienki, a akrylowe nie sprawdzą się w przypadku miejsc narażonych na zabrudzenia. Fachowcy zajmujący się sprzedażą materiałów budowlanych, jak na przykład Technogips s.c. doradzą w wyborze i pomogą dobrać farbę do potrzeb konkretnego wnętrza.

Efekt wykończenia

Na rynku dostępne są nie tylko farby w szerokiej gamie kolorystycznej, ale także efektach wykończenia. Można więc wybierać między emulsją matową, które stanowią najpopularniejszą kategorię, a satynową o lekkim połysku. Emulsje satynowe, mimo że zapewniają estetyczny efekt na ścianie, to wymagają odpowiedniego przygotowania ściany, gdyż uwydatnią wszelkie niedoskonałości i uwypuklenia powstałe na tynku. Dla ładnego efektu warto więc wcześniej poświęcić trochę czasu na zaszpachlowanie dziur i wygładzenie wszelkich nierówności.

Wydajność i cena

Czynnikiem, który wpływa na wybór farby jest również jej wydajna aplikacja oraz cena. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy do pomalowania mamy dużą powierzchnię, a przy tym ograniczony budżet. Należy pamiętać, że chropowate ściany o skomplikowanej architekturze pochłoną więcej farby, niż te idealnie gładkie. Równie duże znaczenie ma kolor, gdyż przy radykalnej zmianie kolorystyki i wyborze intensywnej barwy musimy liczyć się z tym, że zużyjemy więcej farby. Ceny farb mogą się znacznie różnić w zależności od producenta oraz jej szczególnych właściwości. Najtańszym wariantem jest kupno zwykłej, białej emulsji oraz pigmentu, ale to nie gwarantuje uzyskania oczekiwanego efektu i intensywności koloru po nałożeniu na ścianę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz