Artykuł sponsorowany

Jak wrócić do zdrowia po kontuzji stawu skokowego?

Jak wrócić do zdrowia po kontuzji stawu skokowego?
Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że sport to zdrowie, aczkolwiek powiedzenie to jest uzasadnione jedynie wtedy, kiedy konkretną dyscyplinę uprawia się w sposób hobbystyczny lub amatorski. Sport zawodowy, ze szczególnym uwzględnieniem dyscyplin kontaktowych, wiąże się natomiast ze znacznie większym prawdopodobieństwem odniesienia kontuzji. Jedną z najczęściej spotykanych przez rehabilitantów, jest skręcenie stawu skokowego. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czy skręcenie stawu skokowego może być niebezpieczne?


Jeżeli mielibyśmy trzymać się definicyjnego ujęcia medycznego, to skręcenie stawu jest niczym innym niż uszkodzeniem torebki stawowej wskutek przekroczenia jej fizjologicznego zakresu ruchu. Na kontuzję tego typu w sposób szczególny narażone są osoby, uprawiające sporty takie jak m.in. piłka ręczna i nożna, koszykówka, siatkówka oraz bieganie. W zależności od sił działających na staw w momencie jego skręcenia, sama przypadłość może charakteryzować się różną intensywnością objawów. Mowa tutaj oczywiście o skręceniach lekkich oraz średnich – które można skutecznie leczyć w warunkach domowych, a także o skręceniach ciężkich, niosących ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

W najgorszej z możliwych sytuacji, w okolicach stawu skokowego osoby kontuzjowanej pojawia się nie tylko obrzęk, ale także krwawe wybroczyny. Możliwość poruszania stopą – jeśli w ogóle istnieje – ogranicza się do absolutnego minimum i każdorazowo sprawia ogromny ból. Niestety skręcenia stawu skokowego mogą wymagać nawet interwencji chirurgicznej, a sam pacjent nie ma pewności co do całkowitego powrotu do zdrowia. Ewentualne skutki można jednak bardzo skutecznie załagodzić. W jaki sposób?

Jak wygląda rehabilitacja po kontuzji?


Skręcenie stawu skokowego III stopnia wcale nie musi definitywnie wiązać się z brakiem możliwości powrotu do trenowania ulubionej dyscypliny na satysfakcjonującym poziomie. Wiele zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zareaguje sama osoba kontuzjowana. Oczywiście w pierwszej kolejności kończyna powinna zostać maksymalnie odciążona. Lekarze zalecają nawet ograniczenie poruszania się jedynie do przypadków koniecznych. Z pewnością nie zaszkodzą okłady oraz stosowanie specjalistycznych maści, w tym przede wszystkim tych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się unieruchomienie nogi w gipsie. Ewentualny powrót do uprawienia jakiejkolwiek dyscypliny nastąpić może dopiero po kilku lub nawet kilkunastu miesiącach. W tym czasie kluczowa staje się kwestia odpowiedniej rekonwalescencji. Kontuzjowana kończyna powinna być w odpowiedni sposób rehabilitowana. Wyjątkowo dobre i jednocześnie szybkie rezultaty osiąga się podczas zabiegów z wykorzystaniem działania pola magnetycznego. Jest to terapia całkowicie bezinwazyjna, a rola pacjenta ogranicza się jedynie do umieszczenia nogi w specjalistycznie przygotowanej maszynie.

Jak podkreślają specjaliści z Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji, bardzo dobre efekty przynosi także zdecydowanie się na rehabilitacyjne zabiegi laserowe. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii opuchlizna z czasem zaczyna znikać, a zakres ruchu stopy zdecydowanie wzrasta. W tym momencie można przejść do rehabilitacji manualnej, której zadaniem jest ostateczne pozbycie się dolegliwości. Przy kontuzjach tego typu warto również wziąć pod uwagę krioterapię, a także zabiegi masaże lecznicze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz