Materiał Partnera

Jak właściwie wybrać zamek do drzwi? Praktyczne porady

Jak właściwie wybrać zamek do drzwi? Praktyczne porady

Odpowiednia ochrona swojego majątku to rzecz kluczowa. Zabezpieczenie go przed dostępem niepowołanych osób pozwala uniknąć bolesnych strat. Jedną z barier chroniących nasze mieszkanie są drzwi, a wraz z nimi zamek. To właśnie jego typ i jakość stanowią w dużej mierze o bezpieczeństwie. Przekonajmy się, na co zwrócić uwagę planując instalację zamków do drzwi.

Czy wybór zamka zależy od rodzaju drzwi?

Rynek ślusarski oferuje aktualnie mnóstwo typów zamków do drzwi. Ich przeznaczenie różni się w zależności rodzaju drzwi. Wpływ mają takie kwestie jak to, czy drzwi będą wewnętrzne czy zewnętrzne, prawoskrętne czy lewoskrętne, materiał, z jakiego są wykonane, a także fakt, czy są wypełnione czy puste w środku. W większości tych przypadków jesteśmy zobligowani do samodzielnego skompletowania zestawu, ponieważ jedynie drzwi antywłamaniowe posiadają fabrycznie wbudowany zamek, przy czym najczęściej jest to tzw. zamek centralny wieloryglowy.

Rodzaje zamków do drzwi

Przejdźmy zatem do omówienia kilku podstawowych typów zamków do drzwi. Poszczególne z nich dzielą się jeszcze na pomniejsze kategorie, jednak temat ten jest zbyt obszerny na ten format artykuł.

  • Zamek wpuszczany - to najbardziej pospolity typ zamka, możliwy do zamontowania niemal w każdym rodzaju drzwi. W tej grupie wyróżniamy m.in. zamek zapadkowy, zasuwkowy, bębenkowy czy rolkowy. Niewątpliwą zaletą jest estetyczny wygląd umożliwiający zastosowanie klamki z dowolnie zdobionym szyldem. Montaż zamka wpuszczanego może być problematyczny, zwłaszcza jeśli skrzydło nie jest wyposażone w fabryczny otwór. Istnieją firmy, takie jak Mony-I PHU Marek Monardt, które zajmują się instalowaniem zamków w drzwiach. Tę czynność zdecydowanie warto zlecić fachowcom. Zamek wpuszczany znajdzie zastosowanie zarówno w drzwiach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

  • Zamek wielopunktowy (skrzynkowy) - jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym kuzynek poprzednika. Jak wskazuje nazwa, za pomocą jednego kluczyka można zaryglować drzwi w kilku miejscach. Zamek idealny do montażu w drzwiach zewnętrznych, ponieważ gwarantuje bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa.

  • Zamki wierzchnie - ten typ zamka jest już nieco archaiczny, ponadto cechuje się najniższym stopniem bezpieczeństwa. Z tego względu jego przeznaczeniem powinny być w szczególności drzwi wewnętrzne, w których z jakiegoś powodu niemożliwym jest zamontowanie zamka wpuszczanego (np. są puste w środku). Zaletami są niska cena i łatwość w montażu.

Opracowanie:
Warszawa, Gotarda 16
tel. 502 866 034
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz