Artykuł sponsorowany

Jak w windykacji i odzyskiwaniu należności oraz optymalizacji podatkowej pomoże radca prawny?

Jak w windykacji i odzyskiwaniu należności oraz optymalizacji podatkowej pomoże radca prawny?

Jeśli prowadzisz własną firmę, to z pewnością doskonale wiesz, jak frustrujące mogą być sytuacje, gdy kontrahent zalega z płatnością. Jest to niełatwe dla obu stron transakcji, jednak warto dochodzić swoich praw i odzyskać wszelkie należności. Nierzadko jednak ma to swój koniec dopiero na sali sądowej. Niekiedy takiego rozwiązania można uniknąć, a w tym może pomóc radca prawny. Sprawdź, dlaczego swoje kroki warto skierować właśnie do niego.

Odzyskiwanie długu a postępowanie przedsądowe

Po wykonaniu usługi lub dostarczeniu danego towaru z pewnością oczekujesz zapłaty. Jej brak powoduje powstanie długu, a sama należność może okazać się trudna do odzyskania. Jest to problem przede wszystkim przez nagminne uchylanie się od uregulowania opłaty przez danego klienta. W tej sytuacji jedyną opcją może wydawać się wezwanie dłużnika do stanięcia przed sądem.

Należy jednak najpierw skonsultować się z radcą prawnym, który przedstawi różne dostępne możliwości, pozwalające na odzyskanie swoich pieniędzy. W Kutnie warto skorzystać z pomocy Kancelarii Radcy Prawnego Ryszard Kowalczyk – podejmowane przez nią kroki obejmują między innymi postępowanie przedsądowe.

Sposób ten zakłada polubowne rozwiązanie sporu. Radca prawny sporządzi pisma, które trafią do dłużnika. Może on wyrazić zgodę dla zawartych tam warunków spłaty i wówczas zakończyć postępowanie windykacyjne. Jeśli jednak dłużnik nie zgodzi się na zaproponowane rozwiązanie, należy wówczas rozpatrzyć postępowanie sądowe.

Sądowy etap windykacji

Radca prawny przeanalizuje wszystkie możliwe działania, które doprowadzą do odzyskania należności. Opracuje stosowny pozew oraz będzie reprezentować swojego klienta podczas postępowania sądowego. Sprawa skierowana zostaje również do komornika. Dany dług w ten sposób nie ulega przedawnieniu, a dłużnik musi skonfrontować się z wierzycielem.

Zadaniem radcy prawnego tutaj jest doprowadzenie do tego, aby tytuł egzekucyjny stał się tytułem wykonawczym, dzięki któremu możliwe będzie przeprowadzenie skutecznego procesu odzyskania długu.

Windykacja  należności a podatek VAT i podatek dochodowy

Należy pamiętać o tym, że ustawa o podatku VAT przewiduje możliwość korekty podatku VAT o ile dłużnik nie zapłaci należności objętej fakturą VAT w terminie 90 dni od daty wymagalności kwoty do zapłaty. Aby skorzystać z tzw. ulgi na złe długi podatnik może skorygować podstawę  opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Jak stanowi art. 89a ust. 1a ustawy o VAT, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy nie została ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Na podstawie art. 89a ust. 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2021 r., podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi, jeżeli:

  • na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, wierzyciel jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny,

  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Z powyższego wynika, że w ustawie o VAT nie zrezygnowano z warunku, aby wierzyciel był w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej nadal zarejestrowany jako podatnik VAT.

Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych przewidują również możliwość  utworzenia odpisu aktualizacyjnego na określone rodzaje należności, a głównie te trudno ściągalne jak np. skierowane do sądu i kwestionowane przez dłużnika, objęte postępowaniem egzekucyjnym (komorniczym), a więc zazwyczaj te które zostały już prawomocnie zasądzone czy objęte postępowaniem upadłościowym lub restrukturyzacyjnym w stosunku do dłużnika.

W stosunku do takich należności wierzyciel może pomniejszyć swój przychód do opodatkowania o kwoty netto z należności objętych fakturami VAT lub innych dokumentów rozliczeniowych nie objętych takimi fakturami o ile uprzednio podatnik zaliczył te kwoty netto do przychodu i rozliczenia w podatku dochodowym.

Realnie rzecz biorąc, nawet w przypadku gdy egzekucja okazałaby się bezskuteczna z kwoty należności dochodzonej i windykowanej podatnik może odzyskać podatek VAT (najczęściej 23%) oraz obniżyć podatek dochodowy wynikający ze skali podatkowej, podatku liniowego lub podatku zryczałtowanego w zależności od wybranego sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym.

    Opracowanie:
    Kutno, Żółkiewskiego 5 lok. 5
    tel. 24 254 42 78
    Oceń artykuł (0)
    0.0
    Komentarze
    Dodaj komentarz