Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze?

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze?

Szkody górnicze obejmują wiele obszarów. Dotyczą zniszczeń na powierzchni i pod ziemią, które zaszły w wyniku eksploatacji złóż. Przemieszczanie się elementów górotworu czy wstrząsy mogą spowodować uszkodzenia budynków, gruntów i plonów, a także inne materialne i niematerialne straty. Pokrzywdzony może się ubiegać o odszkodowanie za poniesione szkody górnicze.

Osoby, które mieszkają na Śląsku miały nieraz okazję przekonać się o tym, czym są szkody górnicze. Bez względu na to, czy praca kopalni wpłynęła negatywnie na Twój majątek, czy spowodowała straty niematerialne u Ciebie lub kogoś z najbliższego otoczenia, poszkodowani mogą ubiegać się o odszkodowania. Firma Kompensata reprezentuje interesy tych, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli przez eksploatację złóż. Ze względu na specyfikę branży i złożoność całego postępowania odszkodowawczego skorzystanie z pomocy zespołu geologów, kosztorysantów, rzeczoznawców, radców prawnych i innych specjalistów okazuje się niezbędne.

Czego mogą dotyczyć szkody górnicze?

Szkody górnicze to najczęściej widoczne na powierzchni efekty działalności prowadzonej pod ziemią. W wyniku eksploatacji złóż może dojść do uszkodzenia:

  • budynków — to np. pochylenie, popękanie ścian, niedomykanie drzwi w domach, garażach, obiektach gospodarczych,
  • gruntów — to np. deformacje, uskoki, podchodzenie i utrzymywanie się wody gruntowej,
  • plonów — to np. spowolnienie wzrostu plonów, zbyt duża wilgotność gruntu lub jego deformacja.

Jeżeli zostanie udowodnione, że powyższe straty są efektem działalności kopalni, zakład górniczy jest zobligowany do wypłacenia stosownego odszkodowania. Jego wysokość powinna być adekwatna do skali szkód górniczych i w całości pokrywać straty, jakie poniósł poszkodowany.

Jak i dlaczego ubiegać się o kompensatę?

O kompensatę za szkody górnicze najlepiej ubiegać się od razu, tak, aby sprawa nie uległa przedawnieniu (następuje to po 5 latach od zajścia). Złożenie stosownego wniosku do kopalni o naprawę szkód to pierwszy etap procesu ubiegania się o przyznanie odszkodowania. Od tego czasu wezwany ma 30 dni na zawarcie ugody. Jeśli tego nie zrobi, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że szkody, które ponieśli, mogą i powinny zostać naprawione. Samodzielne ubieganie się o odszkodowanie jest trudne, ponieważ wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Niezbędnym elementem procesu jest przygotowanie dokumentacji i ekspertyzy prawnej, budowlanej oraz kosztorysów. Bez znajomości tych zagadnień trudno oczekiwać sukcesu bez pomocy fachowców z zewnątrz.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz