Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać odszkodowanie po stłuczce?

Jak uzyskać odszkodowanie po stłuczce?

Każdy najlepszy kierowca, w trakcie swojej praktyki za kółkiem choć raz brał udział w kolizji z innym pojazdem. Zazwyczaj podczas takiego zdarzenia nikomu nie dzieje się poważna krzywda, samochody mogą jednak wymagać kosztownych napraw. Problem ich sfinansowania rozwiązuje często odszkodowanie. Co jest niezbędne do jego uzyskania? Odpowiedź poznasz, czytając poniższy artykuł.

Kto płaci za szkody po stłuczce?

Do ustalenia tej kwestii konieczne jest wskazanie sprawcy zdarzenia drogowego. Jeśli sprawa jest dość oczywista, a tak zdarza się dość często, kierowcy rozstrzygają to między sobą i spisują stosowne oświadczenie – jego wzór bez problemu znajdziemy w internecie, ale odpowiedni druk warto zawsze mieć w samochodzie. Zawiera się w nim dane o uczestnikach kolizji, okolicznościach oraz skutkach. Dokument wraz z podpisami będzie dużym ułatwieniem dla zakładu ubezpieczeń przy likwidacji szkody. Problemy pojawiają się jednak, gdy nie ma zgody co do tego, kto zawinił. W takim przypadku konieczne staje się wezwanie policji. Funkcjonariusze na podstawie relacji uczestników, a niekiedy też świadków będą w stanie ocenić, po czyjej stronie leży wina.

Niezależnie od tego, czy sprawa została rozwiązana za porozumieniem, czy z udziałem policjantów, poszkodowany otrzymuje odszkodowanie z OC sprawcy, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Opłacanie go jest obligatoryjne dla wszystkich kierowców bez wyjątku. Spowodowanie wypadku czy stłuczki skutkować może przy tym podniesieniem wysokości składki. Pełną dobrowolnością cechuje się natomiast Autocasco, którego zakres obejmuje właśnie uszkodzenie pojazdu z własnej winy. Jeśli osoba, która spowodowała kolizję, je wykupi, zapewne pokryje ono koszty naprawy – Jeśli nie, będzie musiała zapłacić za to z własnej kieszeni.

Jak określić wartość szkód auta?

Likwidacja szkody w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, do której w ramach OC zobowiązane są towarzystwa ubezpieczeniowe, może mieć formę przywrócenia stanu poprzedniego, czyli sprzed kolizji, lub zapłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej. Jeśli pierwsza opcja jest niemożliwa do zrealizowania ze względu na zbyt duże uszkodzenie auta albo trudności dla zobowiązanego, jedyną możliwość stanowi rekompensata finansowa. Jej wysokość ustalana jest na podstawie profesjonalnej wyceny.

Od momentu zgłoszenia szkody firma ubezpieczeniowa ma trzydzieści dni na wypłatę odszkodowania. Zazwyczaj jednak rzeczoznawcy, wśród nich specjaliści z firmy Experto, dokonują oględzin samochodu poszkodowanego w ciągu pierwszych siedmiu dni. Oprócz oceny szkód ubezpieczyciel bierze też pod uwagę maksymalne i minimalne ceny części zamiennych. Na tej podstawie powstaje wstępny kosztorys naprawy, z którym jednak możemy negocjować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz