Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać odpowiednią kwotę odszkodowania OC?

Jak uzyskać odpowiednią kwotę odszkodowania OC?

Odszkodowanie OC jest ubezpieczeniem majątkowym, które posiadają wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych – takich jak samochody czy motocykle. Jego zadaniem jest pokrycie ewentualnych strat powstałych na skutek ruchu pojazdu. Takie starty mogą być związane z mieniem osób trzecich, ale także z uszczerbkiem na zdrowiu. Kwoty wypłacane poszkodowanym z ubezpieczenia OC bywają jednak zaniżone. Istnieje na szczęście dobry sposób na uzyskanie satysfakcjonującego zadośćuczynienia.

Dlaczego kwota odszkodowania OC jest czasem zaniżona?

Polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) chroni właściciela pojazdu przed koniecznością pokrycia strat spowodowanych ruchem pojazdu z własnej kieszeni. Jako że jest ona wymagana nawet dla aut, które nie uczestniczą w ruchu drogowym, istnieje szereg towarzystw ubezpieczeniowych zajmujących się omawianym zagadnieniem. Sytuacje wymagające wypłacenia odszkodowania OC zdarzają się relatywnie często. Obejmują nie tylko te szkody, które powstały bezpośrednio na drodze, ale także te, które pojawiły się podczas manewrów na parkingu, w trakcie garażowania, wsiadania i wysiadania, a także wyładowywania czy ładowania danego pojazdu. Widać więc, że zakres polisy OC jest bardzo szeroki – na tyle szeroki, że towarzystwa ubezpieczeniowe, starając się oszczędzać, czasem zaniżają kwotę wypłacanego odszkodowania. Mamy wówczas możliwość dochodzenia swoich racji na drodze sądowej, którą warto jednak poprzedzić odwołaniem od decyzji ubezpieczyciela, popartym konstruktywnymi argumentami oraz, w miarę możliwości, wyceną szkody sporządzoną przez profesjonalistę. Określenie czy przed wniesieniem powództwa strony podjęły próbę pozasądowego rozwiązania sporu, jest bowiem jednym z wymogów formalnych pozwu, zaś takie odwołanie pozwala na wskazanie, że ww. próbę podjęto. Pozew o odszkodowanie możemy złożyć zawsze, gdy uzyskanie odszkodowania OC jest utrudnione lub gdy otrzymana kwota odszkodowania jest niewspółmierna w stosunku do strat, jakie ponieśliśmy. W każdej tego typu sprawie przyda się oczywiście pomoc profesjonalnego prawnika.

Jakie elementy powinien zawierać pozew o odszkodowanie?

Przy składaniu pozwu o odszkodowanie musimy zadbać o wszelkie aspekty formalne. Pismo takie, jak każde pismo procesowe, musi czynić zadość wymogom formalnym określonym w art. 126 k.p.c., a dodatkowo szczególnym wymogom przewidzianym w art. 187 k.p.c. Jednym z takich elementów jest dokładne wyznaczenie żądanej kwoty odszkodowania. Pozew składa się także m.in. z wniosków dowodowych wraz z uzasadnieniami. Oznacza to, że jeśli ucierpieliśmy w wypadku komunikacyjnym i otrzymaliśmy niewystarczającą rekompensatę, do pozwu dołączymy między innymi dokumenty medyczne. Dobrze jest także opisać przebieg dotychczasowego leczenia oraz jego skutki. Jeśli wypadek trwale wpłynął na naszą kondycję psychiczną, zdrowotną – albo jakość życia – to również musimy to dobrze udokumentować. Trzeba również pamiętać, że aby sąd rozpoczął merytoryczne procedowanie, od pozwu należy uiścić opłatę, która w przypadku tego typu spraw wynosi zwykle 5% wartości przedmiotu sporu, a więc dochodzonej kwoty. Krótki artykuł nie jest w stanie pomieścić wszystkich aspektów praktycznych sporządzania pozwu, jak również dokładnie opisać jego wymogów formalnych. Ponieważ, wbrew pozorom, sprawy związane z dochodzeniem roszczeń od firm ubezpieczeniowych nie są łatwe i wiążą się z poniesieniem pewnych kosztów, choćby związanych z opłatą od pozwu, warto rozważyć skorzystanie z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz