Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup mieszkania?

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup mieszkania?

Choć eksperci zauważają wzrost poziomu życia, to jednak zakup mieszkania dla wielu Polaków wciąż pozostaje poza zasięgiem. Dzieje się tak, ponieważ mało kto może oszczędzić pieniądze, które umożliwiłyby bezpośredni zakup. Poza tym nie każda rodzina jest w stanie zaciągnąć kredyt i spłacać określoną ratę. Dlatego też rząd powołuje kolejne programy zwiększające możliwości na nabycie mieszkania.

 

Mieszkanie dla Młodych

Jest to rządowy program, który działa na zasadzie dofinansowania ze strony państwa. Kierowany jest do osób, które nie posiadają innego mieszkania, mają mniej niż 35 lat i spełniają określone warunki finansowe. Cena za 1 m2 nie może przekraczać wskaźnika określonego dla danego regionu. Natomiast kredyt hipoteczny musi być finansowany w co najmniej 50% ceny nieruchomości przy min. 15-letniej spłacie. Na wielkość mieszkania wpływ ma także liczba wychowywanych dzieci. Finansowanie przysługuje tylko osobom, które posiadają zdolność kredytową na zakup nowego mieszkania. Jednak ustawa przewiduje możliwość przystąpienia do kredytu także członków najbliższej rodziny, np. rodziców, teściów czy rodzeństwa. Ma to na celu zwiększenie możliwości kredytowych.

 

Rodzina na Swoim

Ten program ma za zadanie pomóc w nabyciu mieszkania tym, których nie stać na normalny kredyt. Kierowany jest do małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Warunkiem takich osób jest to, by dziecko rodzica zainteresowanego pomocą nie miało więcej niż 25 lat i kontynuowało naukę. Program polega na kredycie z dopłatami ze Skarbu Państwa, który przeznaczony będzie na zakup lub budowę mieszkania lub domu. Mieszkanie nie może być większe niż 75m2, a dom nie może przekroczyć 140 m2. Dopłaty są stosowane przez osiem pierwszych lat spłaty kredytu i mogą sięgać do 50% wysokości odsetek. Zależą one od powierzchni spłacanej nieruchomości i maksymalnej ceny za 1m2.

 

A co z innymi programami?

Rząd wprowadza także inne formy finansowania, np. Mieszkanie na Start, czyli program dopłat do czynszu. Ma to na celu zachęcić deweloperów do wzięcia udziału w programie Mieszkanie Plus. Z kolei ten program miał na celu wybudowanie tanich mieszkań z opcją wykupu, jednak w praktyce pojawiło się wiele nieścisłości. Mieszkania przeważnie nie były zbyt tanie. Wiele gmin nie przystąpiło do programu, ponieważ proponowane ceny przewyższały wartości mieszkań z regionalnych rynków. Ekspert z firmy EKO-BUD Deweloper dodaje: Miały także powstać Indywidualne Konta Mieszkaniowe, który w zamyśle polegał na oszczędzaniu na zakup własnego mieszkania wraz z systemem premii i zwolnieniem z podatku Belki. Jednak pomysł ten stanął w miejscu i na razie nie ma żadnych wiadomości o jego wznowieniu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz