Materiał Partnera

Jak uzupełnić duże braki w uzębieniu?

Jak uzupełnić duże braki w uzębieniu?

Braki w uzębieniu wyglądają nieestetycznie i często są kojarzone z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Zdarza się, że problem dotyka młode osoby przed 40 rokiem życia. Może być on przyczyną nieszczęśliwego wypadku lub chorób układu kostnego takich jak np.  osteoporoza. Protetycy dentystyczni śpieszą z pomocą, oferując szeroki wybór uzupełniania braków poprzez implanty, wkłady i ruchome protezy.

Rodzaje protez dentystycznych

Na rynku istnieje obecnie wiele uzupełnień protetycznych. Wszelkiego rodzaju implanty, licówki oraz wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe i kompozytowe są dobrym rozwiązaniem podczas pojedynczych ubytków, jednak nie w przypadku całkowitego wypadnięcia większej ilości zębów. Protezy ruchome są natomiast rozwiązaniem stosunkowo tanim i można je stosować nawet u osób całkowicie pozbawionych uzębienia.

Jakie protezy ruchome najlepiej wybrać?

W wyborze odpowiedniej protezy z pewnością pomoże protetyk dentystyczny, jednak należy pamiętać, że to od indywidualnych preferencji pacjenta zależy, która forma uzupełnienia ubytków zostanie zastosowana. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem są klasyczne protezy akrylowe. Opierają się one na śluzówce, dlatego doskonale nadają się dla osób całkowicie pozbawionych uzębienia. Wśród wad protez akrylowych, najczęściej wymienia się problemy z przeżuwaniem, dlatego w przypadku posiadania chociażby części zębów lepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na protezy szkieletowe. Wyższy koszt protez szkieletowych jest rekompensowany poprzez lepszy komfort gryzienia i żucia pokarmu, gdyż jest on zdecydowanie bardziej zbliżony do naturalnego.

Pierwsza wizyta u protetyka

W pierwszej kolejności dobrze jest znaleźć zaufany gabinet protetyczno-ortodontyczny. Jednym z polecanych przez pacjentów miejsc jest Pracownia Assa, prowadzona przez doświadczonego inżyniera dentystycznego. Na pierwszą wizytę u protetyka dobrze jest odpowiednio się przygotować. Aby uniknąć dalszych nieprzyjemnych konsekwencji i nie przedłużać czasu oczekiwania na protezy,  ważne jest, aby już przed pierwszą wizytą wyleczyć wszystkie zęby objęte próchnicą.  Należy również odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych, czy też infekcji bakteryjnych.

Koszty protez oraz odczucia związane z zabiegiem

Cennik usług protetycznych nie jest uniwersalny. Koszt protezy akrylowej różni się w zależności od gabinetu, zwykle waha się w granicy 1000 złotych. Natomiast protezy szkieletowe bywają dwu- a nawet trzykrotnie droższe. Sam zabieg polega zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego oraz wykonaniu odcisków szczęki. To właśnie na ich podstawie jest wytwarzana proteza. Każdy pacjent otrzymuje najpierw protezę próbną i do kolejnej wizyty może zdecydować, czy jej wykonanie jest wystarczająco komfortowe. Z początku odczuwa się lekki dyskomfort związany z ciałem obcym wypełniającym jamę ustną, który powinien zacząć ustępować po upływie około tygodnia od codziennego stosowania. Kluczowym elementem decydującym o zadowoleniu pacjenta jest również właściwy dobór koloru protezy w taki sposób, aby wyglądała ona jak najbardziej naturalnie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz