Materiał Partnera

Jak utrzymać park maszynowy w dobrym stanie?

Jak utrzymać park maszynowy w dobrym stanie?

Podstawą zarówno dużego, jak i małego zakładu przemysłowego są różnego rodzaju maszyny. Ich intensywna eksploatacja oznacza jednak, że narażone są one nieustannie na powstawanie usterek, a te powodują opóźnienia w pracy. Dodajmy do tego fakt, że w wielu firmach maszyny są albo dość stare, albo budowane na indywidualne zamówienie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie jest łatwo utrzymać park maszynowy w pełnej sprawności.

Właściwe użytkowanie i przeglądy maszyn

Wydajność wielu zakładów przemysłowych opiera się na wykorzystaniu specjalistycznych maszyn i urządzeń. Ich awaria to jeden z powodów przestojów w produkcji, zazwyczaj bowiem zakończenie jednego etapu warunkuje rozpoczęcie kolejnego. Oznacza to, że drobna usterka w jednym ogniwie łańcucha zatrzymuje pracę wszystkich następujących po nim. Skutkiem takiego zdarzenia będzie spadek wydajności, opóźnienia w realizacji umów czy planu produkcyjnego, a te bezpośrednio są związane z dodatkowymi kosztami. Dlatego też tak istotne jest utrzymanie maszyn i urządzeń w dobrym stanie, a jest to możliwe na kilka sposobów.

Duża część odpowiedzialności w tym zakresie spada na operatora maszyny. Musi on mieć wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu bezpiecznie pracować na tym stanowisku, a ponadto też zauważyć nieprawidłowości w działaniu urządzenia. Odpowiednio wczesna reakcja pozwoli usunąć usterkę, nim zacznie ona sprawiać problemy. Równie ważne są też regularne przeglądy, których nie można pomijać. Części maszyn potrzebują smarów i olejów do pracy – ich użycie znacząco wpływa na żywotność maszyn. Przy doborze odpowiednich środków pamiętać należy o dopasowaniu ich do specyfiki zakładu przemysłowego. Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie zewnętrznego serwisu olejowego.

Naprawa i wymiana uszkodzonych części

Często zdarza się, że nawet pomimo regularnych przeglądów, niemożliwe jest uniknięcie awarii maszyny. Intensywna eksploatacja przez długi czas powoduje, że nadchodzi w końcu moment, w którym dochodzi do usterki. Im wcześniej zostanie ona wykryta, tym szybsza i łatwiejsza będzie jej naprawa. Utrudnienie może stanowić tu jednak wiek oraz sama konstrukcja maszyny. W wielu zakładach przemysłowych wykorzystywane urządzenia znajdują się w nich od wielu lat. Oznacza to, że nie ma części zamiennych i konieczne jest ich stworzenie według projektu. W maszynach przemysłowych stosowane są elementy metalowe, zatem to usługi tokarskie obejmują swoim zakresem ich naprawę i wymianę. Obróbka metali, a szczególnie toczenie części metalowych, jakie oferuje między innymi Zakład Ślusarsko-Mechaniczny Sebastian Strzelecki. Produkcja części metalowych na indywidualne zamówienie zakładu to też świetne rozwiązanie w przypadku maszyn, które w całości były budowane na wyłączne potrzeby przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz