Artykuł sponsorowany

Jak utrzymać czystość na klatce schodowej w bloku?

Jak utrzymać czystość na klatce schodowej w bloku?

Czyste ciągi komunikacyjne oraz tereny wokół budynków wielorodzinnych wpływają na komfort mieszkańców. To także zachęta do wprowadzenia się dla osób poszukujących swojego M4. Nie da się ukryć, że zadbany blok czy wieżowiec wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku ich administratorów. Kto powinien zadbać o te kwestie i w jaki sposób odbywa się sprzątanie w blokach? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kto jest odpowiedzialny za sprzątanie?

Klatki schodowe, jak również teren wokół budynków wielorodzinnych uznawane są za części wspólne. Utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym, ale także pilnowanie czynności z zakresu pilnowania czystości leży najczęściej w gestii zarządcy bloku bądź wieżowca. Tymi z reguły są spółdzielnie bądź wspólnoty mieszkaniowe. Coraz rzadziej zdarza się, aby sprzątanie rozdzielać pomiędzy mieszkańców tych obiektów. W tym celu wynajmuje się profesjonalne ekipy, na przykład firmę sprzątającą Joanny Danielczuk. Za podpisanie takiej umowy i kontrolę nad wypełnianiem tych obowiązków odpowiada właśnie administrator całego osiedla czy też konkretnych budynków. Taka współpraca może zostać zawarta na konkretny okres bądź czas nieokreślony. W dokumencie powinien znaleźć się szczegółowo opisany zakres usług - nie tylko, które elementy temu podlegają, ale także częstotliwość ich czyszczenia.

Co wchodzi w skład sprzątania klatki schodowej?

Do bieżącego utrzymywania czystości zalicza się przede wszystkim zamiatanie przedsionka, schodów, półpięter oraz korytarzy. Sprzątanie klatek schodowych polega również na wyrzucaniu nieaktualnych plakatów w gablocie z ogłoszeniami czy ulotek reklamowych. W dobie pandemii SARS-CoV-2 szczególną rolę odgrywa dezynfekcja włączników światła, klamek, poręczy oraz przycisków w windzie. W budynkach, w których znajdują się urządzenia dźwigowe, w zakresie obowiązków jest także uwzględnione utrzymywanie czystości w kabinie. Ponadto bieżące sprzątanie obejmuje wycieranie kurzu ze skrzynki pocztowej, kaloryferów, parapetów i wytrzepywanie wycieraczek leżących przy wejściu do klatki. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o regularne mycie posadzki ze względu na wnoszone z dworu błoto. Nieco rzadziej, bo na przykład raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu można ustalić mycie okien oraz drzwi wejściowych.

Jak dba się o teren wokół budynku?

Jak zostało wcześniej wspomniane, części wspólne to obszary przylegające do bloku czy wieżowca. Coraz częściej bowiem mamy do czynienia z nowoczesnymi osiedlami zamkniętymi. Tutaj firma sprzątająca powinna zadbać o opróżnienie śmietników czy zamiatanie chodników, a także zebranie ewentualnych śmieci. Zimą szczególną uwagę należy zwrócić na odśnieżanie ciągów komunikacyjnych, usuwanie sopli oraz zabezpieczenie śliskiego podłoża poprzez posypanie go piaskiem. Wiosną i latem zaś przyda się koszenie trawników wraz z przystrzyżeniem żywopłotów. Warto więc wcześniej zapoznać się z ofertą wynajmowanej firmy sprzątającej, aby zakres proponowanych usług odpowiadał potrzebom danego obiektu.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz