Artykuł sponsorowany

Jak usunąć sadzę z komina?

Jak usunąć sadzę z komina?

Udrażnianie komina to proces, który jest niejako wymuszony przez nadmierne osadzanie się sadzy w przewodzie. Może być to spowodowane nieprawidłową eksploatacją lub źle dobranym, słabej jakości opałem. Usunięcie sadzy może się okazać nie lada wyzwaniem. W dzisiejszym artykule chcemy szczegółowo opisać metody oczyszczania przewodu kominowego z różnych rodzajów sadzy.

Sadza sypka

Sadza sypka osadza się na wewnętrznych ścianach komina nawet w przypadku prawidłowego wykonania przewodu kominowego i prawidłowego procesu spalania. Zbyt duża warstwa sadzy może być spowodowana rzadkim czyszczeniem komina bądź też zbyt chropowatą i nierówną powierzchnią wewnątrz przewodu kominowego. W większości przypadków czyszczenie polega na kilku lub kilkunastokrotnym spuszczaniu tzw. kuli kominiarskiej wyposażonej w specjalną szczotkę. Rodzaj szczotki wybierany jest pod kątem konkretnego przewodu kominowego. Taką metodę czyszczenia można zastosować w sytuacji, kiedy przewód kominowy nie jest zupełnie zatkany. Oczywiście można do tego celu wykorzystać również specjalny kominiarski zestaw mechaniczny wyposażony w szczotkę, która jest podłączona pod wkrętarkę.

W sytuacji, gdy przewód kominowy jest zupełnie zatkany należy w pierwszej kolejności użyć przebijaka kominiarskiego, aby udrożnić komin od góry. Przed rozpoczęciem prac należy zabezpieczyć wszystkie wloty i podłączenia do komina. W przeciwnym wypadku cała sadza wydostanie się do wnętrza pomieszczeń.

Sadza szklista

Sadza szklista jest twarda, zbita, grudkowata i mocno przylegająca do ścianek komina. Tworzy ona charakterystyczną skorupę wewnątrz przewodu kominowego. Najczęściej jest efektem używania złego paliwa jak na przykład mokry, niskokaloryczny węgiel. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli komin jest nieodpowiednio izolowany lub zbyt krótki. Sadza szklista powstaje również w przypadku palenia mokrym drewnem. Po osadzeniu warstwa sadzy ulega utwardzeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Postępujący stopniowo proces powoduje zmniejszenie światła przewodu kominowego. Prowadzito do spadku ciągu i odkładania się kolejnych warstw sadzy.

Ten rodzaj sadzy jest bardzo odporny na tradycyjne metody czyszczenia. W tym przypadku udrażnianie komina polega na czyszczeniu mechanicznym specjalnym wałkiem obrotowym oraz szczotką łańcuchową. Stosowany dawniej sposób polegający na wypalaniu sadzy obecnie nie jest już wykorzystywany ze względu na duże ryzyko pożaru całego budynku.

Sadza smolista

Sadza smolista jest najgorszym rodzajem zanieczyszczenia, którego usuwanie jest zadaniem karkołomnym. Ten typ sadzy powstaje w bardzo podobny sposób jak sadza szklista. Powstawanie smoły w kominie potęguje palenie drewnem iglastym ponieważ zawiera ono spore ilości żywicy. W pierwszym etapie spalania żywica paruje oblepiając ściany komina. Dużym utrudnieniem związanym z usuwaniem tego typu sadzy jest jej konsystencja. Przypomina ona smar lub rodzaj mazidła, którego nie można zeskrobać lub rozbić szczotką łańcuchową.

Walka z sadzą smolistą polega na osuszeniu przewodu kominowego przez zmianę parametrów paliwa oraz zwiększenie temperatury spalania. Po wyschnięciu smoły można zastosować „tradycyjne” metody, a mianowicie obrotową szczotkę łańcuchową.

Niezależnie od rodzaju komina najlepiej jest powierzyć jego udrażnianie osobie posiadającej odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Usługi kominiarskie świadczone przez Grzegorza Grabowskiego na terenie Pułtuska i okolicznych miejscowości, dają gwarancję rzetelnego i skutecznego udrożnienia przewodu kominowego niezależnie od rodzaju i grubości warstwy sadzy.

Opracowanie:
Pułtusk, Benedyktyńska 5
tel. 509 424 304
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz