Jak usunąć kleszcza u psa?

Jak usunąć kleszcza u psa?

Kleszcze stanowią zagrożenie dla naszych czworonogów, dlatego po każdym spacerze powinniśmy kontrolować sierść. Przekonaj się, co odstrasza kleszcze u psa i jak rozpoznać niepokojące objawy babeszjozy.

Jak znaleźć kleszcza u psa?

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni powinniśmy szczególnie obserwować skórę i sierść naszego psa. Ugryzienie kleszcza może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do groźnych powikłań. Jak wygląda kleszcz? Zaraz po wbiciu w skórę pajęczak jest niewielkich rozmiarów (do 3 mm), ale z czasem może urosnąć nawet do 1 cm. Powinniśmy zwracać uwagę na skórę psa w czasie głaskania – czy w okolicach pyska, uszu lub pachwin nie pojawiły się niepokojące zgrubienia. Kleszcze u zwierząt stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi.

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Szybkie usuwanie kleszcza jest bardzo ważne, by nie doszło do zakażenia. Jeśli kleszcz zostanie wyciągnięty przed upływem doby, choroba odkleszczowa nie zdąży się rozwinąć. Oto kilka wskazówek jak wyjąć kleszcza psu krok po kroku:

  1. Nie używamy żadnych środków chemicznych, alkoholu oraz tłuszczy, w tym masła.
  2. Kleszcza należy ująć specjalnymi szczypcami, które kupimy w aptece albo dostaniemy w lecznicy dla zwierząt. Jeśli będziemy wyciągać kleszcza palcami, należy nałożyć rękawiczki.
  3. Delikatnie wykręcamy pajęczaka palcami lub szczypcami. Staramy się usunąć go w całości!
  4. Miejsce po kleszczu dezynfekujemy.
  5. Po usunięciu obserwujemy zachowanie psa przez jakiś czas.
  6. Jeśli obawiamy się, że samodzielne wyciąganie kleszcza może nam się nie udać, zawsze możemy zgłosić się do weterynarza, który wykona cały zabieg fachowo.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Najważniejsze jest regularne podawanie preparatu. Na rynku mamy duży wybór środków, do których należą:

  • Krople na kleszcze dla psa – substancje zawarte w preparatach niszczą układ nerwowy kleszcza, ale są bezpieczne dla czworonogów. Krople działają przez 4 tygodnie i można podawać je szczeniakom po 10 miesiącu życia. Przed i po aplikacji nie należy psa kąpać przez 2 dni.
  • Obroża przeciw kleszczom – jeśli zdecydujemy się na obrożę, warto kupić ją w lecznicy dla zwierząt lub sklepie zoologicznym, bo te sprzedawane w zwykłych sklepach mogą być nieskuteczne. Ważne, by obroża nie była zbyt luźna – powinna lekko przylegać do skóry psa. Obroża działa do 8 miesięcy, minusem może być intensywny zapach na początku użytkowania.
  • Spray na kleszcze dla psa – niezbędna jest tu staranna aplikacja, do której właściciele często się nie przykładają – kilka psiknięć nie wystarczy. Środek warto zastosować jako wzmocnienie ochrony po podaniu innych preparatów.

Co odstrasza kleszcze u psa poza wcześniej wymienionymi preparatami? Weterynarze polecają też skuteczne tabletki na kleszcze, które działają od 4 do 12 tygodniu, ale mogą powodować zaburzenia trawienia u niektórych czworonogów. Tabletki podajemy podczas karmienia.

Kleszcz u psa – kiedy do weterynarza?

Do lekarza udajemy się niezwłocznie, gdy obawiamy się lub samodzielnie nie potrafimy usunąć kleszcza. Trzeba pamiętać, że kleszcz u szczeniaka jest wyjątkowo niebezpieczny. Szybka interwencja jest bardzo ważna, by nie doprowadzić do zakażenia.

Do chorób odkleszczowych należy babeszjoza, mylona z boreliozą. Psy rzadko chorują na boreliozę, natomiast mogą przenieść na nas kleszcze zakażone tą chorobą. Do objawów babeszjozy zaliczamy spadek formy, apatię, brak apetytu, gorączkę, czasami w moczu może pojawić się krew. Jeśli podejrzewamy, że nasz pies choruje, musimy szybko zgłosić się do weterynarza, który pobierze krew.

Usunięcie pasożyta nie jest problemem, ale mogą pojawić się powikłania prowadzące do anemii oraz osłabienia układu odpornościowego, nerek czy serca. Psa należy obserwować i regularnie badać krew i mocz. Czy istnieje szczepionka na kleszcze? Nie, ale możemy zapobiegać chorobie i groźnym powikłaniom. Musimy obserwować sierść psa i chronić go przed ukąszeniem kleszcza, podając różne preparaty.

Oceń artykuł (4)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz