Artykuł sponsorowany

Jak ustalić przebieg granicy działki?

Jak ustalić przebieg granicy działki?

Teoretycznie granice każdej działki powinny być jasno określone, tak by nie dochodziło do żadnych nieporozumień na ich tle. W praktyce jednak przysłowiowe spory o miedzę wciąż mają miejsce, a nieścisłości czasami wychodzą na jaw dopiero po wielu latach. W przypadku takiej sytuacji warto przeprowadzić ponowne rozgraniczenie nieruchomości. Niezbędna w tej procedurze będzie pomoc uprawnionego geodety.

Kiedy warto przeprowadzić ustalenie granicy działki?

Takie czynności należy podjąć zawsze wtedy, kiedy wystąpią wątpliwości co do przebiegu granicy działki. Nie musi być to zawsze spór sąsiedzki, ponieważ warto zadbać o klarowne oznaczenia, zanim dojdzie do ewentualnych nieporozumień. O rozgraniczenie nieruchomości może wnioskować właściciel działki, ale także współwłaściciele lub nawet osoby postronne. 

Przeważnie procedura odbywa się wyłącznie w trybie administracyjnym, jednak czasem zdarza się, że konieczne jest skierowanie sprawy do sądu. Występują także sytuacje, w których postępowanie jest wszczynane z urzędu – wyjaśnia ekspert z firmy NorthGeo

Niezależnie jednak od trybu, w jakim toczy się procedura, zawsze wymaga ona udziału uprawnionego geodety.

Na jakiej podstawie ustala się przebieg granicy działki?

Granice nieruchomości oznacza się poprzez umieszczenie w terenie określonych znaków granicznych. Mogą znajdować się one w tym samym miejscu co znaki geodezyjne, lecz nie muszą. Położenie tych elementów jest podstawą do określenia granic nieruchomości. Zgodnie z ustawą właściciele sąsiadujących gruntów są zobowiązani do utrzymywania stałych i widocznych znaków granicznych. Może się jednak zdarzyć, że zostaną one uszkodzone lub celowo usunięte przez człowieka, a sąsiedzi nie mogą dojść do porozumienia w kwestii ich zlokalizowania. W takim przypadku, aby ustalić prawny przebieg granicy działki, należy właśnie skorzystać z pomocy geodety.

Kiedy specjalista dysponuje pełną dokumentacją potwierdzoną dodatkowo prawomocnym orzeczeniem sądowym lub decyzją administracyjną, odtworzenie granicy w terenie na podstawie granicy prawnej (czyli tej istniejącej na papierze) nie jest skomplikowane.

Jeśli z różnych przyczyn nie można ustalić stanu prawnego, a granice gruntów są sporne, stosuje się procedurę bazującą na „ostatnim spokojnym stanie posiadania”. Granica ustalona w ten sposób nie musi być tożsama z granicą prawną. Mogła zostać ustalona w czasie trwania dobrych relacji między sąsiadami, na przykład poprzez postawienie ogrodzenia.

Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy jeden z właścicieli będzie chciał sprzedać działkę. W takiej sytuacji granica umowna nie wystarczy, a niezbędne będzie ustalenie jej prawnego przebiegu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz