Materiał Partnera

Jak usprawnić proces P2P za pomocą systemu?

Jak usprawnić proces P2P za pomocą systemu?

Zarządzanie procesem realizacji sprzedaży to narzędzie doceniane przez wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na sprawnej i w pełni bezpiecznej obsłudze sprzedaży oraz płatności. Proces P2P (Purchase to Pay) funkcjonuje od momentu zakupu aż do finalizacji płatności. Jakie elementy obejmuje narzędzie P2P i co zrobić, aby było ono bardziej efektywne?

Co obejmuje P2P?

Proces P2P jest jednym z najpopularniejszych procesów biznesowych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach. Jego powstanie znacznie ułatwiło zarządzanie sprzedażą i płatnością. Obejmuje on wiele różnych elementów, a wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim:

 • tworzenie konta dostawcy,
 • przesyłanie faktur,
 • tworzenie zamówień,
 • automatyzację fakturowania,
 • obsługę i reguły autoryzacji,
 • uzgadnianie zamówień zakupu.

Jak sama nazwa wskazuje, Purchase to Pay dotyczy wszystkich etapów sprzedaży, nie tylko głównych, ale również pośrednich. Jednym z problemów niewłaściwie skonfigurowanego systemu jest niska efektywność, którą w dzisiejszych czasach można łatwo poprawić.

Jak usprawnić?

Żeby proces P2P był sprawny, ważna jest przede wszystkim jego indywidualna konfiguracja. Ile przedsiębiorstw tyle potrzeb, dlatego nie warto korzystać z uniwersalnych schematów. Właściciele firm powinni najpierw zastanowić się, czego dokładnie oczekują od systemu i czego brakuje w jego obecnej wersji. Nie warto opierać się na doświadczeniach innych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy działają w zupełnie inny sposób. Efektywny system P2P to przede wszystkim taki, który jest precyzyjnie dostosowany do wszystkich potrzeb firmy.

Przykładowe czynności wpływające na efektywność P2P:

 • maksymalizacja ilości zamówień rejestrowanych w systemie,
 • eliminacja duplikatów FV,
 • automatyzacja księgowania faktur w systemach ERP,
 • sprawna komunikacja z dostawcami;
 • kompleksowa elektronizacja dokumentów.

Gdzie szukać specjalistów?

Specjalistów w branży systemów biznesowych jest wiele, jednak należy zawsze wybierać spośród tych, którzy mogą faktycznie zaoferować korzystne rozwiązania. Jedną z polecanych firm jest Novacura, która specjalizuje się w usprawnianiu systemów biznesowych. Ogromne znaczenie mają nie tylko narzędzia umożliwiające usprawnienie procesów P2P, ale również profesjonalne doradztwo. Korzystanie z usług przedsiębiorstw, które stale rozwijają swoje systemy to pewność, że dostarczą swoim klientom najlepsze rozwiązania. Technologia stale się rozwija, dlatego warto aktualizować swoją wiedzę i stosować innowacyjne systemy w swoim przedsiębiorstwie.

Opracowanie:
Kraków, Powstańców Wielkopolskich 118
tel. 575 969 123
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz