Materiał Partnera

Jak usprawnić działanie swojego laptopa? – kupno dysku SSD

Jak usprawnić działanie swojego laptopa? – kupno dysku SSD

Nie każdą osobę stać na nowy sprzęt elektroniczny. Nie w każdej sytuacji jest to również opłacalne. Wiele osób doraźnie używających laptopów, na przykład podczas wyjazdów służbowych, czy na studiach, modernizuje swoje urządzenia, zamiast kupować nowe. Najprostszym sposobem na znacznie usprawnienie pracy komputera przenośnego jest zastosowanie tak zwanego dysku SSD.

Wymiana HDD na SSD

Wiele laptopów wyposażonych jest w 2,5-calowe dyski twarde HDD o prędkości rzędu 5600 RPM. Niestety nie należą one do najszybszych, dlatego warto przemyśleć ich wymianę na znacznie wydajniejsze napędy SSD. Pozwala to na uzyskanie lepszych wyników nawet o kilkaset procent, bez konieczności wkładania w modernizację dużych pieniędzy – najczęściej jest to wydatek na poziomie kilkuset złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu transfer danych w laptopie może uzyskać szybkość nawet do ponad 500 Mb/s. Napędy SSD uważa się bowiem dzisiaj za najnowocześniejszą technologię komputerową. Jeśli zależy jednak Ci na najwyższych z możliwych obrotach urządzenia, warto zastanowić się również nad rozbudową pamięci RAM. Niezbędne do tego komponenty fabrycznie nowe i używane znajdziesz w szeroko wyspecjalizowanym sklepie komputerowym SHOPLET.pl (należy do Mariusza Calińskiego), który oferuje sprzedaż internetową.

Zalety napędów SSD

Napędy SSD swoją popularność zyskały dzięki wysokim parametrom technicznym. Zalicza się do nich: bezgłośną pracę, bardzo niskie zużycie energii, szybki odczyt danych, łatwość w zapisywaniu danych, wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, czy brak ruchomej budowy talerzowej skłonnej do usterek. Zainstalowane na dysku SSD gry komputerowe, filmy, pakiety biurowe, czy innego rodzaju dane posiadają również wyższe zabezpieczenie przeciw utraceniu w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardy. Oczywiście uruchamiają się one również znacznie szybciej, a przy działaniu dobrej karty graficznej obraz HD może być znacznie wzmocniony.

Przykładowy dysk SSD

Przykładowym dyskiem SSD, wyposażonym w funkcję szybkiego zapisu danych Turbo Write, jest napęd SAMSUNG 850 EVO, który posiada 250 GB pamięci. Jego prędkość odczytu wynosi 540 MB/s, prędkość zapisu 520 MB/s, a pamięć CACHE 512 MB LP-DDR2. Według danych producenckich urządzenie to jest o ponad 10 razy wydajniejsze od zwykłego dysku twardego. Warto przy tym pamiętać, że najlepsze firmy dystrybutorskie oferują bardzo ciekawe rozwiązanie – wymiana i jednocześnie sprzedaż starego dysku HDD na nowo zakupiony napęd SSD, wraz z dwunastomiesięcznym okresem gwarancyjnym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz