Artykuł sponsorowany

Jak urządzić małą łazienkę w stylu retro?

Jak urządzić małą łazienkę w stylu retro?

Nawet niewielka łazienka może być odzwierciedleniem dobrego gustu właściciela, o ile odpowiednio dopasujemy styl, w jakim zostanie ona urządzona. Wśród ciekawie prezentujących się rozwiązań wymienić można wystrój retro. Jak zatem zaaranżować małą łazienkę w tej stylistyce?

Istotne elementy wyposażenia

Jeżeli znudziły się nam współcześnie obowiązujące trendy minimalizmu i ascetyzmu dekoracyjnego, zdecydować możemy się na łazienkę urządzoną w stylu retro. Zwykle ma ona formę pokaźnego pokoju kąpielowego, co jednak nie oznacza, iż w małym pomieszczeniu nie da się odtworzyć klimatu dawnej epoki. Wiele zależy od tego, czy będziemy w stanie umiejętnie zestawić ze sobą wszystkie elementy wyposażenia.

Przy projektowaniu przestrzeni pamiętajmy jednak o tym, iż łazienka musi być nie tylko piękna i stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy do dyspozycji mamy niewielki metraż. Nie może w niej zabraknąć podstawowych elementów wyposażenia, które będą miały odpowiednią stylistykę. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze?

  • jaka wanna? W przypadku łazienki w stylu retro szczególnie dobrze prezentować się będzie wanna wolnostojąca. Dobrze jeśli będzie ona wsparta na mosiężnych, wysokich i bogato zdobionych nóżkach, co doda jej elegancji i starodawnego uroku. W niewielkiej łazience wolnostojąca wanna może zabierać jednak zbyt wiele miejsca. Wówczas możemy zdecydować się na model zabudowany, który swą stylistyką i formą będzie pasował do retro wnętrza. Innym ciekawym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa typu walk-in, czyli pozbawiona brodzika. Może ona być wykonana z całkowicie przeźroczystego szkła lub mieć ozdobny, pozłacany dekor. Ważne jest to, aby w kabinie prysznicowej znalazła się duża deszczownica w stylu vintage.

  • jaka umywalka? Podobnie jak wanna umywalka w łazience w stylu retro powinna być wsparta dekoracyjną nóżką lub masywnym postumentem. Może być ona również wbudowana lub postawiona na drewnianej komodzie o retro stylistyce, co będzie się ciekawie prezentować. Niezwykle istotną kwestią jest również to, aby bateria (zarówno wannowa, jak i umywalkowa) były odpowiednio dopasowane do stylu wnętrza. Ciekawie prezentują się porcelanowe baterie w neutralnych kolorach wyposażone w kurki. Zdecydować możemy się również na mosiężne modele o długiej wylewce. Mają one niezwykle dekoracyjny charakter.

  • jakie lustro? To kolejny element wyposażenia łazienki, któremu powinniśmy poświęcić nieco więcej uwagi. Ważne jest przede wszystkim to, aby lustro w łazience retro miało duże rozmiary. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli się w nim swobodnie przeglądać, ale również optycznie zwiększymy dostępną przestrzeń. Dlatego planując rozmieszczenie umywalki oraz lustra, warto zadbać o to, aby elementy te znajdowały się naprzeciw okna. Za dnia lustro będzie bowiem odbijać promienie słońca padające przez okno, co doda wnętrzu przestronności. Nie bez znaczenia jest również to, w jakiej ramie znajdzie się lustro. Może być ona wykonana z drewna lub metalu. Jedno jest pewne powinna być ona masywna oraz bogato zdobiona. Szczególnie dobrze prezentują się wszelkiego rodzaju warianty ram stylizowane na dawną epokę.

Jakie meble do łazienki?

W przypadku niewielkiej łazienki kolorem, na którym powinniśmy bazować, urządzając ją w stylu retro, jest biel. I taką też kolorystykę powinny mieć nasze meble. Dzięki temu optycznie zwiększymy dostępną przestrzeń i dodamy wnętrzu nieco przestronności. W ten sposób uwydatnimy również wszystkie stylizowane elementy wyposażenia pomieszczenia, takie jak baterie vintage czy też bogato zdobione oświetlenie.

Aby uzyskać nieco kontrastu, blaty mebli mogą być wykonane z litego drewna, co doda wnętrzu elegancji i wprowadzi przytulny charakter. Dobrze jeśli wszelkiego rodzaju uchwyty mebli będą zrobione z metalu. Muszą one również mieć określoną kolorystykę. W retro wnętrzu dobrze prezentować się będą uchwyty czarne, miedziane, o barwie brudnego złota lub postarzałego srebra.

Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej?

Niewielka łazienka musi być dobrze oświetlona, aby możliwe było podkreślenie jej piękna i unikalnego charakteru. Przy wyborze lamp i żyrandoli kierujmy się nie tylko funkcjonalnością rozwiązań, ale również ich walorami estetycznymi i ich odpowiednim dopasowaniem do stylu wnętrza.

W retro łazience doskonale wyglądać będzie:

  • masywny, bogato zdobiony żyrandol, swym wyglądem przypominający iście pałacowy dodatek w barokowym wydaniu. Powinien on znaleźć się w centralnej części sufitu, dzięki czemu będzie pełnił rolę głównego źródło światła w łazience.

  • żyrandol wyposażony w papierowy klosz. Z jednej strony wpisuje się on w stylistykę retro. Z drugiej zaś nieco z nią kontrastuje, co daje oryginalny efekt aranżacyjny i świadczy o naszym dobrym guście. Dzięki papierowemu kloszowi łazienka nabierze lekkości i świeżości, tracąc patetyczny, a tym samym dla niektórych mało przytulny charakter.

  • dwie lub trzy lampy wiszące. To dobre rozwiązanie, jeżeli jednak chcemy pozostać wierni klasyce. Powinny mieć one prostą, nieco surową formę. Ich klosze zaś powinny być czarne i pozbawione zdobień. Najlepiej jeśli będą utrzymane w stylistyce vintage.

W łazience nie może zabraknąć również oświetlenia dodatkowego. We wnętrzu urządzonym w stylu retro w tej roli doskonale sprawdzają się kinkiety, które nie tylko doświetlają określone miejsca (na przykład wokół lustra), ale również tworzą przyjazną atmosferę. Jeżeli decydujemy się na bogato zdobiony żyrandol, kinkiety powinny być oszczędne w formie. Gdy zaś postawimy na proste lampy na suficie, oświetlenie dodatkowe może mieć bardziej fantazyjną stylistykę.

Podsumowując, urządzając niewielką łazienkę w stylu retro, musimy pamiętać o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni. Lokalizacja poszczególnych elementów wyposażenia musi być dobrze przemyślana. Ważne jest również ich dopasowanie do wystroju wnętrza, dzięki czemu uzyskamy w pełni funkcjonalne, a zarazem estetyczne i stylowe wnętrze.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz