Materiał Partnera

Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Urządzenie małej łazienki tak, aby była ona funkcjonalna, wygodna oraz maksymalnie spełniała swoje przeznaczenie, to niezwykle trudne zadanie z jakim muszą zmierzyć się projektanci oraz firmy wykończeniowe. Te ostatnie często służą fachową radą swoim klientom, którzy niejednokrotnie nie mają pomysłu na to jak efektywnie zagospodarować tak  małą, a co za tym idzie, wymagającą przestrzeń. Jak to zrobić? 

Zastanów się nad rozmieszczeniem elementów obowiązkowych

Jeśli budujemy własny dom i mamy wpływ na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w naszej małej łazience, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad ich optymalnym układem. Maksymalnie wykorzystujmy przede wszystkim narożniki. Tutaj sprawdzi się nie tylko dobrze ulokowany prysznic, ale też narożna umywalka z przestrzenią dla podręcznych kosmetyków. Umywalka powinna mieć szerokość przynajmniej 45-50 centymetrów, w przeciwnym razie będzie niepraktyczna, a korzystanie z niej okaże się nad wyraz uciążliwe. Dobrą opcją pomagającą zoptymalizować przestrzeń jest także podwieszana miska ustępowa, która przez odkrycie podłogi sprawia wrażenie porządkowania powierzchni i ułatwia sprawne sprzątanie. Jeśli nasza przestrzeń jest mocno ograniczona, nie należy także na siłę zapełniać jej dodatkowymi urządzeniami. Coraz częściej podejmowanym krokiem jest zadecydowanie o przeniesieniu pralki automatycznej do osobnego lokum, na przykład do kuchni. Dzięki temu prostemu zabiegowi zaoszczędzimy w małej łazience sporo miejsca, które będziemy mogli wykorzystać na inne, bardziej kluczowe elementy wyposażenia.

Zadbaj o podstawy

Mała łazienka to zdecydowanie przestrzeń w której powinniśmy ograniczyć zbędne przedmioty i podstawić na prostotę, nawet jeśli nie jesteśmy fanami minimalizmu. Owa prostota sprawdza się od samego początku, dlatego przy doborze kolorystyki specjaliści radzą stawiać na barwy jasne oraz błyszczące powierzchnie, które optycznie powiększają pomieszczenia. Ekspert firmy wykończeniowo-budowlanej Marcin Baranowski zaleca także, aby zrezygnować ze zbyt dużych i wzorzystych płytek, które zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku większego metrażu. Nie musi to jednak oznaczać nudy i braku jakichkolwiek opcji. Nawet jeśli zdecydujemy się na kafelki w kolorze białym, możemy wybrać nieco bardziej finezyjne i ciekawe kształty, przykładowo modne w ostatnich sezonach płytki heksagonalne. Ciekawym dodatkiem pełniącym zarówno funkcję praktyczną jak i estetyczną, może być również duże lustro, które jest podstawą każdej łazienki. Jeśli ta jest mała, tym bardziej uzasadnione będzie zmaksymalizowanie przestrzeni lustrzanej, dzięki czemu światło odbijane od jego powierzchni optycznie powiększy pomieszczenie oraz uczyni je bardziej przyjaznym i ciepłym.

Miarkuj dodatki

Każdy dodatkowy przedmiot ulokowany w małej przestrzeni budzi poczucie chaosu i nieporządku. Nie inaczej jest w małej łazience, w której powinniśmy zrezygnować z nadmiernych ozdobników oraz nazbyt uwydatnionych elementów dekoracyjnych. W tym przypadku stawiajmy na minimalizm i na to co naprawdę konieczne. Formę dekoracyjną zamiast płytek mogą pełnić choćby bardziej finezyjne ręczniki, które zawieszone na grzejniku będą stanowić przyjazny oku element. Wodzę fantazji możemy też puścić w przypadku oświetlenia, a przede wszystkim lampy centralnej, stanowiącej główny punkt w pomieszczeniu. Współcześnie inwestorzy coraz częściej wykorzystują także dekoracyjno-ozdobne grzejniki. Można postawić nie tylko na barwę, ale także na wyjątkowy i unikalny kształt, dopełniający charakteru wnętrza i stanowiący przeciwwagę dla spokojnej reszty.

Jak widać mała łazienka nie musi być nudna, chociaż w przypadku tego pomieszczenia zdecydowanie bardziej warto postarać się o funkcjonalność. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z aspektów estetycznych. Te, jeśli okażą się odpowiednio przemyślane, z pewnością nadadzą wnętrzu charakteru i uprzyjemnią każdą minutę spędzaną wewnątrz.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz