Jak urządzić kuchnię z salonem?

Jak urządzić kuchnię z salonem?

Dziś coraz częściej decydujemy się na otwartą kuchnię. Salon z aneksem kuchennym to idealne rozwiązanie zarówno w małym mieszkaniu, jak i dużym domu. Zyskujemy więcej przestrzeni i możemy wygodnie przygotowywać posiłki. Poznaj wady i zalety kuchni z salonem. Przeczytaj wskazówki, jak dobrze i praktycznie urządzić taką przestrzeń. Dowiedz się, jak sprytnie oddzielić kuchnię od salonu. 

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Wybór pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą powinien być przemyślany. Ostateczna decyzja, jaki projekt kuchni będzie lepszy, zależy od kilku czynników i twoich upodobań. Salon z aneksem kuchennym to świetne rozwiązanie szczególnie w bloku, gdy metraż nie jest imponujący. Otwarta kuchnia sprawia, że zyskujemy więcej miejsca, a nawet mała przestrzeń wydaje się bardziej przestronna. To także świetny wybór, jeśli często urządzamy przyjęcia i przez cały czas chcemy mieć kontakt z gośćmi, nawet podczas przygotowywania posiłków.

Otwarta kuchnia dla niektórych ma pewne minusy. Jeśli uwielbiasz aromatyczne dania, możesz mieć problem z pozbyciem się intensywnego zapachu, który będzie roznosił się po salonie, a nawet mieszkaniu. Otarta kuchnia wiąże się również z koniecznością dbania o prządek. Niepozmywane naczynia będą w zasięgu wzroku nawet z pozycji kanapy, jednak problem ten może rozwiązać zakup zmywarki.

Jakie są triki na urządzenie salonu z kuchnią?

Projektując kuchnię otwartą na salon, warto zwrócić uwagę na projekt blatu. Projektanci wnętrz podpowiadają, by był dostępny z dwóch stron, tak by dwie osoby mogły przygotowywać posiłki w jednym czasie. To również wygodne rozwiązanie, gdy w czasie gotowania gospodarz może być zwrócony przodem do swoich gości. W dużym salonie połączonym z kuchnią można pokusić się o umieszczenie wyspy, w której znajdzie się nie tylko zlewozmywak i płyta, ale także pojemne szafki. Tego typ układ jest idealny do wspólnego gotowania.

Jeśli uwielbiasz aromatyczne dania i marzysz o otwartej kuchni, nie zapomnij o dobrej wentylacji. Gotowanie to nie tylko intensywne zapachy, ale także wydzielająca się para wodna, która wraz z tłuszczem i kurzem osiada na sprzętach kuchennych i meblach – również tych w salonie. Dlatego zadbaj o sprawną wentylację i postaw na sprawdzony okap, który dobrze pochłonie wszystkie wydzielające się aromaty i parę. Po każdym gotowaniu warto dobrze wywietrzyć salon.

Meble w otwartej kuchni muszą współgrać z salonem, dlatego zdecyduj się na jeden kolor. Idealnym rozwiązaniem są minimalistyczne meble kuchenne w zabudowie, które wtapiają się w ścianę i tracą swój kuchenny charakter.  

Najważniejszym elementem w kuchni z salonem jest stół, przy którym spotykają się wszyscy domownicy. Może stanowić swego rodzaju podział pomiędzy pomieszczeniami. W małych wnętrzach zamiast stołu można wykorzystać blat i ustawić przy nim krzesła barowe. W mieszkaniach w bloku sprawdzą się też stoły rozkładane, które na co dzień zajmują niewiele miejsca.

W kwestii sprzętów warto ograniczyć się do minimum, szczególnie jeśli zależy nam na uzyskaniu jak największej wolnej przestrzeni. Dobrym pomysłem jest zabudowanie lodówki czy zmywarki, by nie były widoczne. Meble w zabudowie wraz ze sprzętem nie będą tak rzucać się w oczy.

Jakie kolory będą pasować do salonu z kuchnią?

Kolory zależą już od naszych upodobań, ale najlepiej zaprojektować kuchnię w podobnym klimacie, jaki panuje w salonie – chyba że zależy nam na podkreśleniu charakteru kuchni, która jest przecież sercem domu. Wtedy można pokusić się o meble kuchenne na zasadzie kontrastu i do spokojnego salonu wybrać meble w intensywnych barwach. Jeśli wolisz minimalizm, postaw na stonowane, jasne barwy. Dowiedz się, jak urządzić białą kuchnię.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Nie przekonuje cię zupełnie otwarta kuchnia, jednak chcesz połączyć dwa pomieszczenia? Kuchnia nie musi być zupełnie otwarta, nie musi jej też wydzielać blat kuchenny, barek czy stół z krzesłami. Możesz pomyśleć o pozostawieniu jedynie fragmentu ściany działowej lub postawieniu delikatnej ścianki z przepierzeniem – wydzieli optycznie przestrzeń, ale pozwoli uzyskać dostęp do światła. Innym rozwiązaniem są drzwi przesuwane lub szklane – możesz je w każdej chwili zamknąć lub otworzyć.

Przeczytaj, jak urządzić kuchnię w bloku.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz