Materiał Partnera

Jak urządzić garderobę w mieszkaniu?

Jak urządzić garderobę w mieszkaniu?

Jeszcze jakiś czas temu uważana za synonim luksusu i prestiżu obecnie jest praktycznym rozwiązaniem w coraz większej liczbie domów oraz mieszkań. Wykonana na wymiar garderoba to skuteczny sposób organizowania ubrań i butów, który przy właściwym zaplanowaniu i wykonaniu może służyć całej rodzinie. Na co zwracać uwagę przy jej projektowaniu? O tym w artykule.

Garderoba lub pojemna szafa

Przechowywanie ubrań czy sprzętów w domu lub mieszkaniu ma duży wpływ na komfort naszego życia. Przestrzeń do tych celów możemy zorganizować na dwa sposoby; pierwszym jest pojemna szafa, drugim pełnowymiarowa garderoba. Obie, by w pełni realizować swoją funkcję, powinny być wykonane na wymiar. Tym zająć się może stolarz taki jak Adam Krupa. Dobry fachowiec bez trudu zaprojektuje i wykona mebel zgodny z naszymi indywidualnymi potrzebami. Na to właśnie powinniśmy zwracać uwagę w aranżacji wnętrza – znajdujące się w nim sprzęty powinny być przede wszystkim funkcjonalne.

O wyborze pomiędzy szafą na wymiar a garderobą decydować będzie przede wszystkim to, jaką przestrzenią dysponujemy. W niewielkim mieszkaniu wydzielenie pomieszczenia na garderobę może stanowić problem, ale warto się zastanowić czy utrata miejsca nie będzie pozorna – garderoba zastąpi bowiem szafy czy komody, które też do małych nie należą. Atuty garderoby obejmują między innymi wygodę. Jak w przypadku innych rodzajów mebli na wymiar i tu możemy dopasować konstrukcje do naszych potrzeb. Decydujemy między innymi o liczbie półek czy szuflad oraz ich rozmieszczeniu we wnętrzu garderoby. Pozwala to stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń, która dodatkowo gwarantuje utrzymanie porządku – ubrania nie leżą na krzesłach i fotelach, płaszcze nie utrudniają przechodzenia przez korytarz.

Funkcjonalna garderoba

Samo istnienie garderoby nie sprawi jednak, że nasze życie będzie łatwiejsze. Oczywiście, miejsce urządzone w celu przechowywania naszych rzeczy będzie przydatne, my jednak musimy umieć je wykorzystać. Już na etapie projektowania przez stolarza konieczne jest określenie wymagań, jakie mamy wobec garderoby. Meble na zamówienie mogą być przez nas dowolnie modyfikowane, korzystajmy zatem z tej możliwości.

O użyteczności garderoby decydują dwa czynniki: jej rozmiar oraz nasze potrzeby. Musimy odpowiedzieć sobie między innymi na pytania dotyczące tego, co zamierzamy w niej przechowywać? Ile osób będzie to robić? Jaką powierzchnię będzie miała garderoba? Od nich zależeć będzie to, w jakiego typu półki, szafki, drążki czy szuflady zostanie ona wyposażona. Liczbę tych elementów określimy na podstawie rodzaju ubrań i tego, którego jest więcej lub mniej. Ważne jest też umieszczenie ich w odpowiednich miejscach. Drążki przeznaczone na płaszcze i sukienki umieszczamy na wysokości około 180-200 cm, natomiast te dla koszul – około 110 cm. Nad nimi umieścić możemy dodatkowe półki. Pamiętajmy też, by półki nie były zbyt głębokie; przy dwóch rzędach szybciej powstaje bałagan i trudniej szukać czegokolwiek. Podobnie z szufladami, ich optymalna głębokość to zazwyczaj około 12-20 cm.

Opracowanie:
Kołdrąb 7A
tel. 783 529 199
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz