Artykuł sponsorowany

Jak uniknąć błędów w rozliczaniu podatku VAT?

Jak uniknąć błędów w rozliczaniu podatku VAT?

Poza podatkiem dochodowym, który obowiązuje niemal wszystkie podmioty gospodarcze, część przedsiębiorców jest również zobowiązana do rozliczania się z urzędem skarbowym z podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług. Zwłaszcza dla osób, które rozpoczynają prowadzenie własnej działalności, może rodzić to pewne problemy. Warto zatem zawczasu mieć świadomość najczęściej popełnianych błędów w tym zakresie oraz ich skutków.

Obowiązek opłacania podatku VAT

Przedsiębiorca, którego działalność związana jest między innymi z importem lub eksportem towarów, sprzedażą towarów oraz usług na terenie Polski jest zobowiązany do odprowadzania podatku VAT. Zwolnione są jednak podmioty, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 200 tysięcy złotych, a także te świadczące usługi na przykład w zakresie:

  • opieki medycznej,

  • nauczania języków obcych,

  • nauczania prywatnego na wszystkich szczeblach edukacji,

  • ubezpieczeń, kredytów, funduszy inwestycyjnych.

Niemniej jednak przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku opłacania podatku VAT z uwagi na wartość sprzedaży, mogą dobrowolnie zrezygnować z takiego przywileju. Bez względu na wysokość przychodów, podatkiem VAT są obligatoryjnie objęte firmy, dystrybuujące między innymi tereny budowlane, części motoryzacyjne, pojazdy, alkohol. Podlegają temu także między innymi usługi prawnicze czy jubilerskie.

Najczęstsze błędy w rozliczaniu VAT

Mnogość formalności związanych z zakładaniem własnej działalności nierzadko skutkuje tym, że zapomina się o istotnych kwestiach, takich jak na przykład rejestracja do VAT, a to z kolei nie daje prawa do odliczania podatku VAT od zakupów. Natomiast wystawiona faktura z naliczonym VAT-em, tak czy inaczej, rodzi konieczność jego odprowadzenia do urzędu skarbowego. Pozostając jeszcze przy zagadnieniu VAT-u od zakupów, inną kategorię błędów stanowi odliczanie go na podstawie starych faktur. Należy pamiętać, że taką czynność należy wykonać w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, a najpóźniej w ciągu dwóch kolejnych.

Równie istotne jest dopilnowanie prawidłowego wystawiania faktur lub rachunków za sprzedawane usługi oraz towary. Należy zwrócić szczególną uwagę na obecność NIP na dokumencie, ponieważ tylko wtedy daje on prawo do rozliczenia podatku VAT. Liczne nieścisłości powstają także na gruncie stosowania niewłaściwych – zaniżonych – stawek VAT lub odliczania podatku od usług noclegowych czy gastronomicznych, jak również wydatków o charakterze osobistym. Prawo podatkowe ma wiele zawiłości, które trzeba znać, aby unikać takich błędów, ale w tej kwestii można skorzystać na przykład z pomocy biura rachunkowego Zo-Ja, znajdującego się we Włocławku.

Sankcje za niezgodności w rozliczeniu VAT

Nieścisłości, jeśli chodzi o zaniżenie kwoty koniecznej do odprowadzenia lub zawyżenie należnego zwrotu podatku są objęte karą finansową. Ta wynosi 30% jednej z wymienionych kwot, którą trzeba dodatkowo wpłacić do urzędu skarbowego. Takimi samymi konsekwencjami jest obarczony brak rozliczenia – niezłożenie deklaracji oraz brak uiszczenia wyliczonej wartości podatku VAT. Sankcja może być mniejsza i wynieść 20%, jeśli po lub w trakcie kontroli skarbowej zostanie złożona korekta deklaracji wraz z wpłatą różnicy. Naprawienie błędów jeszcze przed wszczęciem jakichkolwiek działań ze strony urzędu skarbowego natomiast pozwala uniknąć sankcji. Nie zostaną one też nałożone, gdy nieścisłości wniknęły z oczywistej pomyłki bądź błędu rachunkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz