Materiał Partnera

Jak umeblować home office?

Jak umeblować home office?

Każdego dnia stawialiśmy się w miejscu pracy, by wykonywać swoje obowiązki. Z pewnością nie zastanawialiśmy się nad tym, jak umeblowane było nasze biuro – wygodne krzesło, biurko i komputer po prostu tam na nas czekały. Sytuacja skomplikowała się, kiedy okazało się, że biuro na dłużej przeniosło się do naszych prywatnych mieszkań i domów, a umeblowanie home office musi być jednocześnie praktyczne i pasujące estetycznie do wystroju wnętrza.

Oczywiście najlepiej, jeśli domowe biuro urządzimy w osobnym pomieszczeniu, z którego stworzymy nasz własny gabinet. Jednak nie oszukujmy się: na małym metrażu jest to po prostu niewykonalne. Na szczęście rozwiązań mamy kilka, zwłaszcza że producenci mebli są w stanie przygotować meble na wymiar, a także meble nietypowe, dostosowane do każdego wnętrza.

Komfort i wygoda, czyli biurko do pracy zdalnej

Biurko jest rozwiązaniem najlepszym, zwłaszcza jeśli optycznie wydzielimy je od pozostałej części pomieszczenia – da nam wrażenie oddzielenia przestrzeni prywatnej od obowiązków służbowych. Dobrze, jeśli będzie ustawione pod oknem (nie tylko ze względu na dostęp naturalnego światła, ale również w trosce o oczy – dobrze jest czasem dać oczom odpoczynek i popatrzeć w dal). Jeśli nie mamy takiej możliwości, biurko możemy ustawić bokiem do okna. Byle nie tyłem – wówczas słońce będzie padało bezpośrednio na ekran, a jednocześnie zasłonimy większość światła własnym ciałem.

Nowoczesne biurka nie muszą być ciężkie i solidne – a jeśli chcemy się o tym przekonać osobiście, możemy skorzystać z bezpłatnej wyceny firmy meblarskiej Elmir z Białegostoku, która przygotuje projekt biurka na wymiar idealnie dopasowanego do naszego wnętrza. Wśród wielu proponowanych rozwiązań znajdziemy również delikatne wizualnie, a jednocześnie wytrzymałe meble. Co więcej, biurko do home office nie musi być wyłącznie biurkiem – równie dobrze może być toaletką, a w szufladach możemy trzymać nie tylko firmowe dokumenty, ale również kosmetyki. Możemy postawić je pod oknem, pod ścianą, a jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, również bardziej pośrodku pomieszczenia, oddzielając przestrzeń służbową od prywatnej np. szklanymi drzwiami przesuwnymi. Pamiętajmy jednak o minimalnych wymiarach biurka: 80-100 cm szerokości i 60 cm głębokości, choć im więcej, tym więcej będziemy mieli przestrzeni na nogi.

Stół do pracy na home office

A jeśli postawienie biurka jest niemożliwe, wygodę podczas pracy przy komputerze zapewni nam dostosowany do naszego wzrostu stół, który będzie pełnił dwie funkcje: biurka na laptopa oraz miejsca do spożywania posiłków, jeśli skończymy pracę i sprzątniemy wszystko z blatu. Stół będzie bardziej praktyczny, a jednocześnie spokojnie zapewnimy sobie niezbędną przestrzeń: nawet 130 cm szerokości i 85 cm głębokości lub więcej. Pamiętajmy jednak, aby wysokość blatu była nie niższa niż 72-75 cm, a w przypadku wyższych osób nawet 80-85 cm. Wówczas z krzesłem z regulowaną wysokością będziemy mogli zapewnić sobie idealną pozycję do pracy: z wyprostowanymi plecami, rękami opartymi swobodnie na blacie i stopami płasko na ziemi.

O ile biurko-toaletkę najlepiej umieścić w sypialni, o tyle stół doskonale sprawdzi się w salonie lub nawet kuchni. Możemy wybrać mebel z licznymi szufladami, półkami i schowkami, dzięki czemu łatwiej będzie zapanować nad porządkiem – po zakończonej pracy wystarczy jedynie schować akcesoria biurowe, by móc cieszyć się przestrzenią całkowicie prywatną, nieprzypominającą nam w żaden sposób o pracy.

Najwygodniejsze do siedzenia będzie krzesło lub fotel z regulowaną wysokością, jeśli jednak znajdziemy wygodne krzesło o stałej wysokości, ale odpowiednie do naszego wzrostu – nic nie stoi na przeszkodzie, by je wykorzystać. W końcu domowe biuro ma być nie tylko ergonomiczne, ale również estetycznie dopasowane do wnętrza.

Dodatkowe meble, które pozwolą na lepszą organizację pracy w domu

Biurko, toaletka lub stół, które będą służyły jako blat do położenia komputera, myszki, notatnika lub innych przyborów, a do tego wygodne krzesło – czy na home office przyda się coś jeszcze? To zależy od naszych potrzeb, ponieważ jeśli potrzebujemy mieć pod ręką drukarkę, skaner, dokumenty lub inne akcesoria biurowe, przydać mogą się szafki z szufladami lub półki. Najprościej: dostosowaną do naszych potrzeb szafkę możemy postawić pod biurkiem lub tuż obok niego, albo też wyposażyć się w mebel już wyposażony w liczne schowki. Ergonomicznie: jeśli biurko stoi tuż przy ścianie, możemy wykorzystać pustą przestrzeń właśnie na ścianie.

Może to być dostawka na biurko, podwieszane szafki, regały lub półki, także z szufladami, organizery na dokumenty – dzięki temu maksymalnie wykorzystamy wolną przestrzeń. A kiedy praca na home office dobiegnie końca, półki na ścianie będziemy mogli zapełnić książkami, roślinami domowymi, ramkami ze zdjęciami, bibelotami lub pamiątkami z podróży. Bo przecież (wszyscy mamy taką nadzieję) w końcu będziemy mogli swobodnie podróżować. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz