Artykuł sponsorowany

Jak układać płytki na podłodze?

Jak układać płytki na podłodze?

Płytki ceramiczne to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do wykończenia podłóg w kuchniach oraz łazienkach. Samo ich układanie nie jest czynnością skomplikowaną, aczkolwiek wymaga cierpliwości i dokładności. Niezbędna jest również znajomość zasad układania płytek. Oczywiście pierwszym etapem jest wybór płytek i pozostałych materiałów. Gdy już je mamy możemy rozpoczynać pracę. Zatem w jaki sposób układa się płytki podłogowe?

Układanie płytek podłogowych – przygotowanie podłoża?

Układanie płytek na podłodze zawsze rozpoczynamy od przygotowania podłoża. W tym celu należy je dokładnie oczyścić, by nie zawierało ono żadnych pyłów. Następnie powierzchnia musi być odtłuszczona i wyrównana. Równanie powierzchni można wykonać za pomocą masy szpachlowej lub samopoziomującej wylewki. Przygotowanie podłoża jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na przyczepność płytek. Kolejny krok to gruntowanie powierzchni. Czynność tę wykonuje się w celu zmniejszenia nasiąkliwości podłoża. Dzięki gruntowaniu zwiększa się także przyczepność zaprawy klejowej.

Specjaliści od tego typu prac wykończeniowych z firmy Sob-Bud z Pabianic w województwie łódzkim informują, by w miejscach narażonych na działanie wilgoci zastosować też izolację podpłytkową. Ta może być w formie folii w płynie lub zaprawy uszczelniającej. Warstwa hydroizolacji zabezpieczy podłoże przed przenikaniem wody, która mogłaby spowodować odspajanie płytek. W trakcie układania płytek ceramicznych musimy pamiętać o tym, że woda może przedostawać się pod nie przez spoiny, dlatego warstwa przeciwwodnej izolacji to dobry pomysł.



Dalsze etapy układania płytek ceramicznych

Jeśli podłoże pod płytki jest już odpowiednio przygotowane, a do tego została wykonana hydroizolacja, można przejść do klejenia płytek. Czynność tę należy rozpocząć od wybraniu odpowiedniego kleju. Podczas wyboru kleju do płytek trzeba zwracać uwagę na typ podłoża, obciążenia, jakie będą tam działać, a także warunki układania płytek. Gdy to zadanie jest już za nami, pozostaje nam jedynie ułożenie płytek. Zanim jednak to nastąpi, warto wcześniej ułożyć płytki „na sucho”. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak zaplanować układanie płytek, a także, jakie i ile cięć nas czeka.

Warto zaznaczyć, że płytki ceramiczne można układać na różne sposoby, a to, jaki wybierzemy, zależy przede wszystkim od wielkości płytek oraz upodobań inwestora. Do najczęściej wykonywanych wzorów należą prosty z zachowaniem kąta prostego między rzędami płytek, cegiełka, karo, sposób mieszany i modalny. Ten ostatni wybierany jest zwykle wtedy, gdy płytki mają rozmaite wielkości. Potem pozostaje nam mocowanie płytek na podłodze. Aby zachować równe odległości między nimi, stosuje się krzyżyki dystansowe. Powstałe szczeliny wypełnia się zaprawą fugową. Ostatnim etapem tej pracy jest wyczyszczenie płytek, aby nie pozostały na nich ślady po zaprawie klejowej.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz