Artykuł sponsorowany

Jak układać płytki ceramiczne w łazience?

Jak układać płytki ceramiczne w łazience?
Płytki ceramiczne można znaleźć w prawie każdej łazience. Nic dziwnego - są estetyczne, efektowne i łatwo zachować je w czystości. Dobór tego typu wykończenia może sprawić nie lada trudność. Szczególnie wtedy, gdy nie korzysta się z porad profesjonalistów i na własną rękę próbuje się zaaranżować wnętrze.


I wszystko jasne

Wzorów, kolorów i fasonów płytek ceramicznych jest cała masa. W sklepie domeko.com.pl można znaleźć zarówno wykończenia ciemne i soczyste, jak i pastelowe. W niektórych łazienkach sprawdza się zastosowanie ciekawych, odważnych aranżacji lub graficznych mozaik, inne powinny być bardziej stonowane. Jeżeli trzeba zaprojektować łazienkę w biurze lub jakiejś instytucji, najlepiej zdecydować się na pastelowe barwy. Gdy wszystkie zastosowane kolory są jasne, można łatwo wytworzyć wrażenie profesjonalizmu, świeżości i elegancji.


Warto pamiętać, ze ściany i podłoga stanowią tło dla pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Płytki powinny być więc odpowiednio dopasowane do półek, kabin, ceramiki i obramowań luster. Jeżeli łazienka wydaje się być zbyt chłodna i sterylna, można zastosować pojedynczy pasek małych płytek w intensywnym kolorze. To pozwoli na ożywienie pomieszczenia.


W jaki sposób układać płytki?

Ułożenie płytek ceramicznych nie jest proste. Bez precyzji i właściwego przygotowania niemożliwe jest równe oraz estetyczne wykończenie ścian. Przed próbą samodzielnego układania kafelków trzeba zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne narzędzia. Najlepiej też skonsultować się wcześniej ze znajomym glazurnikiem, którego wstępne rady mogą znacznie pomóc.


Jednym z podstawowych błędów wykonywanych podczas układania płytek jest niewłaściwe przygotowanie podłoża. Ściana lub posadzka musi być stabilna, wyczyszczona i odpowiednio wyrównana. Niezwykle ważne jest także odpowiednie rozplanowanie ułożenia płytek. Wszystko powinno być wcześniej prawidłowo wymierzone. Do zaprojektowania odpowiedniego układu niezbędne jest stosowanie poziomicy. Warto pamiętać o tym, że ucinane płytki powinno się umieszczać w miejscach mało widocznych.


Zaprawa klejowa i fugi

Odpowiednie ułożenie płytek zależne jest także od zaprawy klejowej. Na etykietach szczegółowo opisuje się instrukcje i proporcje pozwalające na osiągnięcie optymalnej mieszaniny. Nie warto składników do kleju mierzyć „na oko”. Trzeba pamiętać, że każda płytka powinna być posmarowana dużą ilością zaprawy. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której spód kafelka ma niezabezpieczone powierzchnie. Tego typu błąd może skończyć się pękaniem płytek. Fugowanie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy kleje całkowicie obeschły. To ważne, ponieważ klej może wpływać na kolor fug. Nie można także zapominać o założeniu tzw. dylatacji, czyli zabezpieczeń szczelin i przestrzeni między ścianami i podłogami.


Pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały i aranżacja łazienki zostanie prawidłowo wykonana, daje tylko porada ekspercka. Fachowcy z domeko.com.pl proponują profesjonalne konsultacje w sprawach aranżacji każdej łazienki - zarówno tych domowych, jak i biurowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz