Jak udekorować pierniki bożonarodzeniowe?

Jak udekorować pierniki bożonarodzeniowe?

Pierniki to jeden z najbardziej znanych symboli Bożego Narodzenia. Pyszne aromatyczne ciasteczka pieczemy na początku grudnia i dekorujemy przed Świętami, zamieniając je w choinki, aniołki czy gwiazdki. Nie wiesz, jak udekorować pierniczki? Zastanawiasz się, czym najlepiej to zrobić? Podpowiadamy, jak ozdobić ciasteczka, by zachwyciły wszystkich domowników.

Czym dekorować pierniki?

  • Lukier - lukier możemy zrobić samodzielnie z cukru pudru i wody. Taką białą masą z łatwością udekorujemy pierniczki. Aby uzyskać ciekawszy efekt, wymieszajmy lukier z barwnikiem. Dobrym pomysłem jest również użycie lukru plastycznego. Aby go przygotować, musimy zagotować szklankę wody z pół kostki masła, a następnie dodać do tego 0,25 dag mąki pszennej i dokładnie wymieszać. Po ostudzeniu do mieszanki dodajemy 0,5 kg cukru pudru i mieszamy do uzyskania jednolitej masy.
  • Czekolada - pierniki z rozpuszczoną czekoladą to rozwiązanie dla łasuchów. Do takiej dekoracji możesz użyć polewy czekoladowej kupionej w sklepie lub rozpuszczonej tabliczki czekolady. Polewę łatwo zrobisz również samodzielnie. Wystarczy, że w rondelku rozpuścisz masło i mleko, a następnie dodasz cukier puder i kakao i całość dokładnie wymieszasz. Pamiętaj, że polewa szybko zastyga.
  • Pisaki z lukru - kolorowe pisaki z lukrem zabarwionym barwnikiem to proste rozwiązanie np. dla najmłodszych. W sklepach mamy do wyboru różne kolory – czerwony, żółty, biały – oraz pisaki brokatowe. Przed użyciem wystarczy włożyć je na chwilę do gorącej wody. Za pomocą pisaków z lukrem ozdobimy kontury pierników i wykonamy bardziej skomplikowane wzory.
  • Kolorowe posypki - do dekoracji pierniczków świetnie nadają się również przeróżne kolorowe posypki, brokat i jadalne perełki. W sklepach bez problemów kupisz produkty tego typu. Jadalny brokat przygotowuje się z upieczonego cukru z dodatkiem barwników. Może mieć on formę małych drobinek lub dużych płatków. Kulki zazwyczaj mają srebrny lub złoty kolor. Świetnie wyglądają w połączeniu z białym lukrem.

Jak udekorować pierniki?

To, jak udekorujemy nasze pierniczki zależy od gustu i materiałów, którymi dysponujemy. Klasyczne przysmaki stworzymy, malując je lukrem lub czekoladą. Możemy do tego użyć pędzelka lub zamoczyć w polewie całe ciastko.

W lukrze i polewie czekoladowej możemy także tworzyć finezyjne wzory. Dowolną płaskorzeźbę wykonamy za pomocą wykałaczki. Lukier możemy też przelać do rękawa cukierniczego lub woreczka, na którego rogu natniemy niewielką dziurę.

Jeśli chcesz, by twoje pierniki bożonarodzeniowe wyglądały bardziej oryginalnie, na wierzch przyklej jadalne perełki lub posyp je drobinkami brokatu. Krawędzie ciastka możesz również obrysować barwnikiem w pisaku. Kolorowe pisaki przydadzą się, jeśli chcesz zamienić swoje pierniczki w aniołki, Mikołaje lub piernikowe ludki.

Poniżej prezentujemy kilka inspiracji.

Pierniki - gwiazdki i serca

Pierniki - choinki

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz