Jak uczcić święto 11 listopada?

Jak uczcić święto 11 listopada?

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Co roku w całej Polsce organizowane są uroczystości, które mają upamiętnić wydarzenia z 1918 roku. Marsze, koncerty, biegi oraz przemówienia są jednym ze sposobów uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. Co się stało 11 listopada 1918? Jak możemy spędzić ten dzień?

Co wydarzyło się 11 listopada?

Dlaczego 11 listopada uznaje się za dzień, w którym Polska uzyskała niepodległość? To właśnie 11 listopada 1918 roku zakończyła się II wojna światowa. W tym samym dniu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po jego negocjacjach z Centralną Radą Żołnierską wojska okupacyjne wycofały się z Królestwa Polskiego, a Polska stała się wolnym narodem.

Jak w przeszłości świętowano niepodległość?

W latach 1919-1936 rocznica odzyskania niepodległości była uroczystością o charakterze wojskowym. Zazwyczaj organizowano ją w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Pierwszy raz uroczyście upamiętniono ten dzień 14 listopada 1920 roku, wręczając Józefowi Piłsudskiemu, jako Wodzowi Naczelnemu, buławę marszałkowską. Jako święto tę datę ustanowiono 23 kwietnia 1937 roku.

Podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej obchodzenie rocznicy nie było możliwe. Znosiła je ustawa Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku. Mimo to pamięć o 11 listopada starano się podtrzymywać. Przygotowywano ulotki, afisze oraz napisy na murach z hasłami patriotycznymi i znakiem Polski Walczącej. Przystrajano także pomniki i zamieszczano artykuły w prasie konspiracyjnej.

W okresie PRL rocznica 11 listopada także nie była mile widziana przez władze. Organizatorzy uroczystości narażeni byli na represje. Byli to głównie członkowie nielegalnych środowisk piłsudczykowskich. Święto narodowe zostało przywrócone dopiero 15 lutego 1989 roku ustawą pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”

Jak uczcić 11 listopada?

11 listopada mamy do wyboru wiele wydarzeń w całej Polsce, które upamiętniają wydarzenia z 1918 roku. Są to między innymi przemówienia – szczególnie w większych miastach. Oprócz tego w szkołach i na uczelniach organizowane są prelekcje, które ukazują historie dążeń niepodległościowych naszego kraju. Najhuczniej świętowany jest 11 listopada w Warszawie, gdzie odbywa się przemówienie z udziałem władz państwowych i kombatantów wojennych.

Marsze

11 listopada można też uczcić, wybierając się na marsz. Takie wydarzenia odbywają się w wielu największych miastach w Polsce. Najpopularniejszy i przyciągający najwięcej uczestników jest Marsz Niepodległości w Warszawie.

Koncerty

Dla osób lubiących muzykę w stolicy przygotowano między innymi XI Koncert Niepodległości "Leśni", który odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 20:00. We Wrocławiu o godz. 18:00 odbędzie się impreza "wROCK for Freedom - Dzień Niepodległości", na którym wystąpi m.in. zespół Bajm. 

Biegi

11 listopada można uczcić również na sportowo. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Wrocławski Bieg Niepodległości. Jego uczestnicy pokonają dystans 10 kilometrów. Pobiegać będzie można również w stolicy. Trasa biegu będzie przebiegać ulicami: Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości. W Poznaniu można wziąć udział w biegu Bieg Niepodległości PL RunPoland.

Świętowanie z dzieckiem

Dla dzieci organizowany jest między innymi apel z okazji 11 listopada. Jeśli zamierzacie całą rodziną wybrać się na miasto, dobrym pomysłem będzie wzięcie udziału w grze miejskiej lub spacerze historycznym. Dla starszych dzieci ciekawą atrakcją może być również defilada historyczna z udziałem rekonstruktorów. Możecie wybrać się także do muzeum.

Jeśli twoja pociecha jest za mała, by uczestniczyć w obchodach 11 listopada, warto opowiedzieć jej, dlaczego właśnie ten dzień jest ważny dla wszystkich Polaków. Postaraj się zrobić to w taki sposób, jakbyś opowiadał bajkę. Małe dziecko nie zrozumie słowa naród oraz patriotyzm. Możesz również pokazać mu flagę oraz inne symbole narodowe.

Jak zrobić kotyliony na 11 listopada?

Kotylion na Święto Niepodległości to symbol patriotyzmu, przypinany do piersi w czasie ważnych uroczystości państwowych. Jego wykonanie jest bardzo proste - z łatwością przygotujemy go w domu razem z dzieckiem. Jak to zrobić? Przygotuj:

  • białą wstążkę o długości 150 cm,
  • czerwoną wstążkę o długości 90 cm,
  • czerwoną tekturę,
  • agrafkę, nożyczki, klej.
Z tektury wytnij dwa okręgi - jeden o średnicy 9 cm i szerokości 2,5 cm, drugi o średnicy 6 cm i szerokości 2 cm. Następnie wytnij koło o średnicy 2,5 cm. Przez większy okrąg przewlecz białą wstążkę, zaczynając od środka, a przez mniejszy - wstążkę czerwoną. Przyklej czerwony okrąg na biały. Małe koło przyklej na środku połączonych okręgów. Na spodzie powinien znajdować się biały okrąg, nad nim czerwony, a w środku czerwone koło. Na końcu przymocuj agrafkę z tyłu kotylionu.Źródło: Wikipedia

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz