Jak uczcić święto 11 listopada?

Jak uczcić święto 11 listopada?

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Co roku w całej Polsce organizowane są uroczystości, które mają upamiętnić wydarzenia z 1918 roku. Marsze, koncerty, biegi oraz przemówienia są jednym ze sposobów uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku świętowanie przenosi się jednak do sieci. Co się stało 11 listopada 1918? Jak możemy spędzić ten dzień, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo? Na te i więcej pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co wydarzyło się 11 listopada?

Dlaczego 11 listopada uznaje się za dzień, w którym Polska uzyskała niepodległość? To właśnie 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. W tym samym dniu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po jego negocjacjach z Centralną Radą Żołnierską wojska okupacyjne wycofały się z Królestwa Polskiego, a Polska stała się wolnym narodem.

Jak w przeszłości świętowano niepodległość?

W latach 1919-1936 rocznica odzyskania niepodległości była uroczystością o charakterze wojskowym. Zazwyczaj organizowano ją w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Pierwszy raz uroczyście upamiętniono ten dzień 14 listopada 1920 roku, wręczając Józefowi Piłsudskiemu, jako Wodzowi Naczelnemu, buławę marszałkowską. Jako święto tę datę ustanowiono 23 kwietnia 1937 roku.

Podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej obchodzenie rocznicy nie było możliwe. Znosiła je ustawa Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku. Mimo to pamięć o 11 listopada starano się podtrzymywać. Przygotowywano ulotki, afisze oraz napisy na murach z hasłami patriotycznymi i znakiem Polski Walczącej. Przystrajano także pomniki i zamieszczano artykuły w prasie konspiracyjnej.

W okresie PRL rocznica 11 listopada także nie była mile widziana przez władze. Organizatorzy uroczystości narażeni byli na represje. Byli to głównie członkowie nielegalnych środowisk piłsudczykowskich. Święto narodowe zostało przywrócone dopiero 15 lutego 1989 roku ustawą pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Obchody 11 listopada - świętowanie 103. rocznicy odzyskania niepodległości

W ubiegłym roku obchody 11 listopada nie były tak huczne, jak w latach poprzednich, ponieważ świętowanie ze względu na sytuację epidemiczną zostało przeniesione do Internetu. Tym razem większość wydarzeń odbędzie się zgodnie z tradycyjnym planem corocznych uroczystości. 

Wyjątkową akcją, w której każdy z nas będzie mógł wziąć udział, będzie „Niepodległa do hymnu”, w ramach której chętni będą mogli 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12.00 włączyć jedną z większych stacji radiowych. Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wejść na stronę niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji. 

W tym roku, w odróżnieniu od poprzedniego Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany również podczas oficjalnych uroczystości państwowych oraz niewielkich wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą. 

Okazją na wspólne świętowanie będą również festiwale, między innymi Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na Scenie Muzycznej pojawią się prawdziwe gwiazdy rodzimego rynku muzycznego. Koncerty na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczną się o godzinie 14.00. Wśród całodziennych atrakcji znajdą się pozostałe sceny tematyczne - Dla Dzieci i Tańców Polskich. Ramowy program wydarzeń znajdziesz pod tym linkiem.  

W ubiegłym roku Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Wystawa „Tak powstawała Niepodległa” jest to materiał popularnonaukowy, który składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Wystawę można obecnie pobrać tutaj.

W Warszawie odbędą się centralne obchody Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który będzie uczestniczył m.in, we mszy za Ojczyznę i w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W innych miastach Polski również zaplanowano szereg wydarzeń w celu uczczenia ważnej rocznicy. W Małopolsce celebracja zostanie połączona z akcją „Szczepimy dla Niepodległej”.   

Marsz Niepodległości 2021

Tegoroczny Marsz Niepodległości w Warszawie będzie miał charakter państwowy. Decyzję o nadaniu marszowi statusu formalnego podjął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Uroczystość ma się rozpocząć zgodnie z wolą organizatorów wydarzenia o godz. 13.00 na rondzie Romana Dmowskiego. Uczestnicy przejdą tradycyjną trasą i złożą kwiaty pod popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego wraz z wojskową asystą honorową. Za zapewnienie bezpieczeństwa odpowiedzialna będzie Policja i Żandarmeria Wojskowa.     

Świętowanie z dzieckiem. Jak zrobić kotyliony na 11 listopada?

Starsze dzieci mogą razem z rodzicami wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości. Jeśli twoja pociecha jest za mała, by uczestniczyć w uroczystościach związanych z 11 listopada, warto opowiedzieć jej, dlaczego właśnie ten dzień jest ważny dla wszystkich Polaków. Postaraj się zrobić to w taki sposób, jakbyś opowiadał bajkę. Małe dziecko nie zrozumie słowa naród oraz patriotyzm. Możesz za to pokazać mu flagę oraz inne symbole narodowe. Dobrym pomysłem na rodzinne świętowanie jest również wspólne przygotowanie kotylionów.

Kotylion na Święto Niepodległości to symbol patriotyzmu, przypinany do piersi w czasie ważnych uroczystości państwowych. Jego wykonanie jest bardzo proste - z łatwością stworzymy go w domu razem z dzieckiem. Jak to zrobić? Przygotuj:

  • białą wstążkę o długości 150 cm,
  • czerwoną wstążkę o długości 90 cm,
  • czerwoną tekturę,
  • agrafkę, nożyczki, klej.
Z tektury wytnij dwa okręgi - jeden o średnicy 9 cm i szerokości 2,5 cm, drugi o średnicy 6 cm i szerokości 2 cm. Następnie wytnij koło o średnicy 2,5 cm. Przez większy okrąg przewlecz białą wstążkę, zaczynając od środka, a przez mniejszy - wstążkę czerwoną. Przyklej czerwony okrąg na biały. Małe koło przyklej na środku połączonych okręgów. Na spodzie powinien znajdować się biały okrąg, nad nim czerwony, a w środku czerwone koło. Na końcu przymocuj agrafkę z tyłu kotylionu. 

Źródło: Wikipedia, gov.pl

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży