Artykuł sponsorowany

Jak uchronić się przed przepięciami w sieci elektrycznej?

Jak uchronić się przed przepięciami w sieci elektrycznej?

Wokół nas znajduje się coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Nie da się ukryć, że wypełniają one znaczną część przestrzeni w domach. Projektowana instalacja elektryczna musi zatem uwzględniać ich liczbę, ale także ochronę. Niektóre z odbiorników są bowiem szczególnie wrażliwe na występujące przepięcia o odmiennych źródłach. W jaki sposób zatem zabezpiecza się sieć przed taką awarią?

Czym jest przepięcie w instalacji?

Tym mianem określa się zjawisko, kiedy w sieci elektrycznej dochodzi do nagłego, skokowego wzrostu napięcia znamionowego, które w domowej instalacji powinno wynosić maksymalnie 230 V. Taka sytuacja powoduje, że jest ono nawet kilkadziesiąt razy większe. W ten sposób może dojść do uszkodzenia podłączonych do zasilania sprzętów, zwłaszcza tych o wrażliwych podzespołach – komputerów, telewizorów, dekoderów, modemów, piekarników. Co więcej, przepięcia nierzadko stanowią przyczynę pożarów lub poważny awarii, których usunięciem zajmuje się między innymi pogotowie elektryczne Kesel-Tech z Szamocina. Taki wzrost napięcia może być wywołany różnymi czynnikami i z tego względu dzieli się go na:

  • wewnętrzny – powstaje w instalacji na skutek między innymi nagłych zmian obciążenia, przełączania prądów lub automatycznej likwidacji zwarć;

  • zewnętrzny – tutaj swój udział mają przede wszystkim wyładowania atmosferyczne. Najgroźniejsze to te, których uderzenie trafia bezpośrednio w sieć elektryczną, a są na nie narażone szczególnie wysokie budynki i te znajdujące się na otwartej przestrzeni.

Jakie są rodzaje zabezpieczeń przed przepięciem?

Aby ograniczyć ryzyko związane ze skutkami skoków napięcia, stosuje się różnego rodzaju rozwiązanie ochronne. Jedno z popularniejszych stanowi instalacja odgromowa. Składa się ona z odpowiednio zamontowanych na dachu zwodów, przewodów odprowadzających, uziemiających oraz wbitych w ziemię uziomów, które rozpraszają wyładowanie. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zabezpieczenie jest skuteczne tylko, jeśli chodzi o przepięcia powstałe w wyniku uderzenia pioruna.

Nadal istnieje możliwość uszkodzeń będących konsekwencją przepięć wewnętrznych. Z tego względu budynek powinien zostać wyposażony w instalację przeciwprzepięciową w postaci ochronników. To urządzenia klas 1, 2 i 3 lub odpowiednio B, C i D, które montuje się w poszczególnych punktach instalacji elektrycznej bądź przy urządzeniach. Ochronniki klasy 1 umieszcza się w połączeniu kablowym, a stanowią uzupełnienie zabezpieczeń odgromowych, opisanych wcześniej. Klasa 2 to z kolei warianty, chroniące przed przepięciami łączeniowymi, dlatego znajdują się w rozdzielnicach. Ostatnie natomiast – klasa 3 – przeznaczone są do czułych urządzeń elektronicznych, stąd też powinny zostać włożone do gniazdek lub listew ochronnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz