Jak ubrać choinkę? Pomysły na piękne drzewko świąteczne

Jak ubrać choinkę? Pomysły na piękne drzewko świąteczne

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia jest choinka. Pięknie ubrane drzewko wprowadza do naszego domu prawdziwego ducha Świąt. Jak ubrać choinkę, by stała się ozdobą naszego mieszkania? Zobacz nasz poradnik i poznaj 4 kroki, które ci w tym pomogą. Zainspiruj się naszymi pomysłami i ubierz świąteczne drzewko razem z pkt.pl

Krok 1 – zdecyduj, jakie drzewko świąteczne kupisz

Co roku stajemy przed wyborem – choinka żywa czy sztuczna? Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Choinka sztuczna zdobi nasze mieszkanie tak długo, jak sami tego chcemy. Jej igły nie opadają, więc nie mamy problemu z codziennym zamiataniem podłogi. Sztuczna choinka jest dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy małe dzieci i boimy się, że ostre igły żywego drzewka mogłyby je zranić. Sztuczna choinka co prawda jest droższa, niż żywa, lecz ten wydatek ponosimy tylko raz na kilka lat.

Żywa choinka to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą, by w ich domu na Boże Narodzenie rozchodził się piękny zapach igliwia. Decydując się na żywe drzewko, do wyboru mamy świerki, jodły oraz sosny. Najlepiej kupować choinkę o lśniących, żywo zielonych igłach, które mocno trzymają się gałęzi. Zaletą żywej choinki jest niewątpliwie zapach i wygląd. Po rozebraniu żywa choinka wyrzucona na śmietnik rozkłada się też szybciej, niż sztuczna.

Krok 2 – powieś lampki choinkowe

Jedmym z największych uroków choinki są migające światełka. Kupując je, nie musisz decydować się tylko na jeden komplet - jeśli nasza choinka jest wysoka, lepiej będą wyglądać co najmniej dwa. 

W sklepach do wyboru mamy lampki choinkowe z ciepłym lub zimnym światłem, a także lampki kolorowe. Te ostatnie sprawdzą się, jeśli drzewko, które ozdabiamy, będzie przybrane różnokolorowymi ozdobami. Lampki z ciepłym światłem dobrze będą wyglądać na czerwono-złotej i niebiesko-złotej choince. Żarówki ze światłem o zimnej barwie warto kupić, jeśli planujemy zawiesić na drzewku srebrne lub białe dodatki.

Wieszanie lampek najlepiej zacząć od czubka drzewka, a następnie równomiernie rozkładać kabel na kolejnych gałęziach. Gdy skończysz, koniecznie wepnij wtyczkę do prądu i zobacz, czy choinka jest oświetlona równomiernie. Gdy uznasz, że efekt Cię satysfakcjonuje, możesz przystąpić do wieszania bombek i łańcuchów.

Ubieranie choinki

Krok 3 – zdecyduj, jaki kolor będą miały ozdoby na choinkę

Choinka bożonarodzeniowa może wyglądać jak tylko zapragniesz. Dekorując ją, warto połączyć ze sobą dwa kolory lub barwy w podobnym odcieniu – wówczas na pewno unikniemy kiczowatego efektu.

Jakie połączenia są najpopularniejsze? We wnętrzach w stylu glamour doskonale sprawdzi się biało-złota choinka. Jeśli zdecydujesz się na taką kolorystykę, postaw na białe i złote bombki w różnych rozmiarach – mogą być gładkie lub brokatowe. W sklepach z artykułami do domu kup białe aniołki, śnieżynki i złote gwiazdki. Zrezygnuj z kolorowych światełek, a postaw na komplet w naturalnym kolorze z ciepłym światłem.

Jednym z najpopularniejszych świątecznych połączeń jest duet czerwieni i złota – te barwy w połączeniu z ciemną zielenią drzewka wyglądają bardzo elegancko. Na takiej choince powieś czerwone i złote ozdoby na choinkę. Postaw na złote, koralikowe łańcuchy i czerwone kokardy, które możesz przypiąć na pniu lub gałęziach. Na tak ubranym drzewku najlepiej będą wyglądać lampki choinkowe z ciepłym światłem.

We wnętrzach w stylu skandynawskim będzie wyglądać choinka ubrana na biało. Takie drzewko przyprószone sztucznym śniegiem wniesie do twojego domu urok tonącego w bieli zimowego lasu.  Oprócz bombek, mogą się na nim znaleźć się figurki aniołów, zawieszki w kształcie płatków śniegu i lodowych sopli, brokatowe wstążki. Dobierz do nich lampki choinkowe z chłodnym lub ciepłym światłem.

Krok 4 – udekoruj wierzchołek świątecznego drzewka

Gdy choinka jest już ubrana - znajdują się na niej lampki, bombki i łańcuchy - przychodzi czas na zamocowanie ostatniej ozdoby: gwiazdy lub szpica. Tradycyjnie robi to głowa rodziny, jednak maluchy są wprost przeszczęśliwe, jeśli tata weźmie je na barana i pozwoli założyć tę symboliczną ozdobę. Warto im na to pozwolić.

Szpic jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, które pojawił się w naszych domach w podobnym czasie, co bombki szklane. Ma być on łącznikiem między niebem a ziemią i w świątecznym czasie sprowadzać do naszych domów łaskę i błogosławieństwa. 

Z kolei gwiazda ma zdecydowanie dłuższą tradycję. Była ona jedną z podstawowych ozób podłaźnika, czyli zielonej gałęzi wieszanej pod sufitem, która była poprzednikiem choinki. Nawiązuje ona do gwiazdy betlejemskiej i jest symbolem nowego życia i dostatku.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także