Jak tworzone jest zbrojenie stropu domu jednorodzinnego?

Jednym z najtrudniejszych zadań przy budowie domu jednorodzinnego jest stworzenie solidnego stropu. W Polsce najczęściej stosuje się technologię stropów monolitycznych wylewanych na mokro. Gwarantuje ona tworzenie solidnych konstrukcji, o ile mieszanka odpowiedniej klasy betonu zaleje wcześniej przygotowane zbrojenie żelbetowe. Czym ono jest, z czego jest tworzone i od czego zależy jego jakość?
Czym jest zbrojenie stropu?
Zbrojenie stropu to nic innego jak zabezpieczanie go przed niszczeniem oraz nadawanie mu odpowiedniej sztywności z wykorzystaniem konstrukcji metalowej zatapianej w mieszance betonowej. Rodzajów takiej ochrony jest wiele, a dostosowuje się ją indywidualnie do warunków technicznych danego budynku. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są stropy monolityczne wylewane na mokro, których zbrojenia gwarantują właściwe przenoszenie sił naprężenia rozciągającego i obciążeń dzięki:
- wieńcom monolitycznych, które wykonywane są bezpośrednio na budowie i łączone są ze ścianami specjalnymi kotwami.
- zbrojeniu górnemu ulokowanemu w strefie przypodporowej, gdzie rozciąganie zachodzi w górnej części płyty stropu,
- zbrojeniu dolnemu tworzonemu na dole płyty (w przęśle) oraz u góry (nad podporami) - istotne jest przy tym zastosowanie specjalnych podkładów dystansowych.
Dodać warto również, że w przypadku stropów monolitycznych wylewanych na mokro wszystkie podpory montażowe można zdejmować dopiero po około 30 dniach, czyli wtedy, kiedy beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość. Zaletą takiego systemu stropowego jest zaś to, że ściany działowe mogą być układane w dowolnym układzie.
Z czego tworzone są zbrojenia stropów?
Zbrojenia stropów zawsze muszą być wykonane z materiałów o odpowiednich własnościach technicznych, które klarownie opisane są w projektach i obliczeniach. W uproszczeniu można jednak przyjąć, iż wzmocnienia tego typu tworzone są z wysokiej klasy prętów ze stali żebrowanej o średnicy 12 mm. Ponadto potrzebne są prefabrykowane belki stropu gęstożebrowego, solidne strzemiona budowlane, drut wiązałkowy, a także podkłady dystansowe.
Od czego zależy rodzaj tworzonego zbrojenia oraz jego klasa?
Zbrojenie stropu to działanie, które ściśle kontrolowane jest i wytyczane przez architektów. Jasno wskazują oni w dokumentacji budowlanej klasy koniecznych do użycia materiałów, których nie można zmieniać. Nie tylko to jest jednak ważne. Niebywale istotne jest również, by zbrojenie stropu monolitycznego przygotowali doświadczeni wykonawcy. Od staranności ich pracy zależeć będzie to, jak trwały będzie strop. Polecane jest zatem wybieranie do tego zadania firm budowlanych, które mają duże doświadczenie w technikach zbrojenia konstrukcji budowlanych. Inwestorzy ze Świdnika i okolic powinni zwrócić uwagę na kompleksowe usługi przedsiębiorstwa MAREXBUD, które stosuje przy stropach monolitycznych wylewanych na mokro specjalne prefabrykowane segmenty zbrojenia.
Dlaczego warto zainwestować w gotowe segmenty zbrojenia?
Zbrojenie dla stropu monolitycznego może być przygotowane przez wykonawcę zarówno na placu budowy, jak i zdecydować można się na wykorzystanie gotowych prefabrykowanych segmentów zbrojonych. Pamiętać jednak trzeba wtedy o tym, by zlecić ich zakładowe wykonanie specjalistycznemu producentowi prefabrykacyjnemu, który stworzy konstrukcję stalową według projektu. Dlaczego warto stawiać na takie rozwiązanie? Przede wszystkim zapewni to oszczędność czasu montażu, a także obniży do zera możliwość wystąpienia błędów przy tworzeniu konstrukcji zbrojenia.