Materiał Partnera

Jak transportować nietypowe towary?

Jak transportować nietypowe towary?
Towarami nietypowymi nazywamy takie, które ze względu na rozmiary lub inne cechy (np. niską odporność na stłuczenie, toksyczność itd.) wymagają specjalistycznego środka transportu i zachowania szczególnej ostrożności. Poszukując dobrej firmy transportowej, należy zwracać uwagę nie tylko na ogólną ofertę, ale także dostęp do przydatnych naczep oraz pojazdów. Co sprawdzi się najlepiej?

Całopojazdowy czy drobnicowy?

Transport drobnicowy ma pewne ograniczenia, dlatego w przypadku towarów nietypowych najlepszym rozwiązaniem jest całopojazdowy. W słowniku międzynarodowym jest określany skrótem FTL od angielskiego „full truck load”. Polega on na przewiezieniu grupy towarów w całości – od miejsca załadunku do odbioru. W ten sposób całość pojazdu jest zarezerwowana wyłącznie dla jednego klienta. Umożliwia to stworzenie przestrzeni wystarczająco dużej w przypadku ładunków wielkogabarytowych, a także odpowiednie zabezpieczenie towarów kruchych i wrażliwych na stłuczenie lub wstrząsy.

Transport całopojazdowy poleca się w szczególności tym klientom, którym zależy na przewiezieniu towaru indywidualnie, z wykluczeniem pośrednich przeładunków. Należy pamiętać, że w Polsce istnieją jednak pewne ograniczenia co do dozwolonych rozmiarów i ciężarów ładunków.  Maksymalna masa to 24 tony, natomiast wymiary: długość do 16 m, szerokość do 4 m, a wysokość do 3,5 m.

Rodzaje naczep transportowych

Bardzo ważny w transporcie jest szeroki wybór naczep, które ułatwią przewiezienie poszczególnych ładunków.  Wśród najpopularniejszych można wymienić przede wszystkim:

  • Niskopodwoziowe – w ich obrębie można wymienić kilka podtypów, na przykład platformy służące do transportowania maszyn rolniczych.
  • Kurtynowe – nazywanie również „firanka” lub „plandeka”. Pozwalają na transport luzem, na paletach lub w big bagach.
  • Dłużyce – jak sama nazwa wskazuje, służy do przewożenia wyjątkowo długich przedmiotów, takich jak belki lub rury.
  • Cysterny – do transportowania materiałów płynnych lub półpłynnych.
  • Wywrotki – przeznaczone do materiałów sypkich, głównie kruszyw np. piasku, żwiru lub kamieni.
  • Kontenery – pozwalają na bezpieczny transport zróżnicowanych towarów w bardzo dużych ilościach.

Polecaną firmą transportową, która oferuje przewóz z wykorzystaniem wielu typów naczep jest Sawpol, a jej siedziba znajduje się Bydgoszczy. Warto wspomnieć również o przyczepach typu chłodnie oraz izotermy, które pozwalają na zachowanie optymalnej temperatury, nawet podczas wielokilometrowych przejazdów międzynarodowych.  

Opracowanie:
Bydgoszcz, Błękitna 10
tel. 52 525 60 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz